Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic Empty Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic

Lun Oct 19, 2015 4:52 am
Până nu demult, fotografierea în cluburi și la concerte era o adevărată provocare în ce privește redarea cât mai fidelă a ambianței evenimentului: dacă foloseai blitz-ul pentru a reda clar chipurile participanților, lumina acestuia ajungea să eclipseze total efectele luminoase care dau farmecul specific acestor evenimente nocturne.

Iar redarea aproximativă a ceea ce vedeam cu ochiul liber urma a fi realizată prin editări (suprapuneri de cadre în camera obscură sau, mai recent, în Photoshop), imaginea finală fiind așadar mai degrabă o interpretare artistică, decât o redare fidelă  a ceea ce s-a petrecut. Am procedat astfel pentru a realiza câteva portrete ale publicului de la ediția 2013 a festivalului house Mioritmic, pe care le puteți vedea în articolul dedicat.

Am participat și la ediția 2015 a festivalului house clujean Miortimic, doar că de data aceasta am fost echipat cu un aparat sensibil mai performant decât bătrânul Nikon D90, DSLR-ul full-frame Nikon D800. Am putut așadar profita de performanțele sale excelente în lumină slabă, folosind sensibilități ISO de 3200, 4500 și uneori chiar 12800, pentru a fotografia exclusiv în lumina existentă.

Astfel, deși am folosit un obiectiv cu diafragmă variabilă (Nikon 24-85 mm f/3,5-4,5) și nu unul cu diafragma de f/2,8 sau chiar mai luminoasă, imaginile rezultate au fost cât se poate de bune, Nikon D800 reușind să capteze suficient de multe detalii chiar în mediul întunecos specific clubbing-ului, fără ca granulația să devină deranjantă, în pofida sensibilităților ISO extrem de ridicate pe care le-am folosit.

Puteți vedea mai jos câteva fotografii făcute cu Nikon D800 și obiectivul dedicat aparatelor full-frame Nikon 24-85 mm f/3,5-4,5G ED VR, pe care le-am realizat pentru un articol despre festivalul Mioritmic, de pe FotografieCluj.BlogSpot.RO:


Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3209
1/25 sec., f/4,2, ISO 3200

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3289
1/30 sec., f/4, ISO 1600

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3274
1/30 sec., f/4,2, ISO 4500

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3327
1/60, f/3,5, ISO 6400

Probabil cea mai mare provocare a fost fotografierea de pe scenă, în imediata vecinătate a boxelor: vibrațiile acestora erau într-atât de puternice, încât nu doar că a trebuit să dezactivez stabilizatorul de imagine (VR - Off); făcusem acest lucru încă de când fotografiam din mijlocul corturilor ce găzduiau festivalul. A trebuit să scurtez timpul de expunere la 1/60-1/80 sec., chiar fotografiind la 24 mm și, chiar și așa, a trebuit să trag mai multe cadre de probă pentru a obține câte o imagine utilizabilă, care să nu fie mișcată (sau, mai exact, afectată de tremurul bașilor).

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3302
1/30 sec., f/4,2, ISO 4500

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3354
1/30 sec., f/4,2, ISO 4500

Performanțele în lumină scăzută ale senzorului full-frame de pe Nikon D800, testate la festivalul house Mioritmic DSC_3339
1/50 sec., f/3,5, ISO 3200

După cum puteți observa, imaginile redau excelent efectele de lumină specifice festivalurilor house - fie că e vorba de spoturile de lumină, fie de proiecțiile care animă decorurile de deasupra scenelor. Mulțumită performanțelor aparatului full-frame Nikon D800, acest lucru a fost posibil chiar și folosind un obiectiv ceva mai întunecos.

Dacă socotim variantele de timpi de expunere sau sensibilități ISO pe care le-aș fi putut folosi dacă obiectivul mi-ar fi permis să deschid diafragma cu una-două trepte (f/2,8, deschiderea maximă disponibilă pe obiectivele zoom profesionale, ca Nikon 24-70 mm f/2,8 G ED, sau chiar f/1,4, diafragma maximă disponibilă pe unele obiective fixe[/url], constatăm că am fi putut fie scurta timpul de expunere, spre 1/90-1/125 sec., pentru a reduce riscul tremurului în imagine provocat de volumul muzicii, fie am fi putut reduce sensibilitatea ISO spre 1600-2200, pentru a obține imagini chiar mai puțin afectate de granulație.

În orice caz, ceea ce vă pot spune este că Nikon D800 se comportă excelent în condiții de iluminare precară, avantajele senzorului de imagine de mari dimensiuni fiind evidente.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum