Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cand e si cand nu e recomandabila peria pentru senzor Micnova MQ-MB100 Empty Cand e si cand nu e recomandabila peria pentru senzor Micnova MQ-MB100

Mar Ian 10, 2017 4:14 am
Intrucat senzorul D90-ului meu avea cateva pete persistente, care nu puteau fi indepartate prin simpla suflare cu pompita de aer, am decis anul trecut in toamna sa-mi cumpar o perie rotativa pentru senzor Micnova MQ-MB100 (care acum, dupa reducerea TVA la 19%, e 127,93 lei in oferta F64).

Contrar a ce ne-am astepta la prima vedere, instructiunile specifica clar ca aceasta NU trebuie introdusa in camera obscura a DSLR-ului cat timp mecanismul de rotatie functioneaza, rotatiile rapide ale periei servind doar pentru incarcarea electrostatica a perisorilor acesteia. Apoi, cu peria incarcata electrostatic, vom sterge cu miscari line senzorul, praful persistent sau scamele urmand a fi electrizate de incarcatura statica a periei.

De altfel, cei de la Micnova au gandit produsul lor cu un comutator extrem de intuitiv, cu 3 pozitii: oprit, rotatie pentru incarcarea electrostatica si rotatia oprita, dar LED-urile de examinare a senzorului aprinse. E important sa "maturam" senzorul doar cu peria oprita, pentru a evita riscul de a-l zgaria din cauza vitezei prea mari de rotatie. LED-urile de examinare sunt insa extrem de utile, permitandu-ne identificarea chiar cu ochiul liber a prafului de pe senzorul fotosensibil al aparatului nostru.

Pana aici, toate bune si frumoase... si daca ne vom limita la a curata cate o scama sau cate un fir de praf cumintel, care doar ca era ceva mai persistent decat l-ar fi putut indeparta pompita de aer, vom fi cat se poate de multumiti de peria pentru senzor Micnova MQ-MB100.

Problemele vor aparea daca in aparat ne va patrunde ceva mai mult praf, sau chiar mai rau, nisip saharian. Am avut fericita ocazie de a petrece o saptamana in Fuerteventura, cea mai estica insula a arhipelagului Canarelor, un loc arid, unde doar stancile se ridica din nesfarsitele intinderi de nisip. Acesta nu este doar endemic insulei, fiind posibil chiar ca in timpul furtunilor de nisip mai puternice din Maroc, cantitati insemnate de nisip sa fie purtate de vant peste stramtoarea ce separa Fuerteventura de continentul african si sa aterizeze pe mica insula din oceanul Atlantic.

Si, date fiind peisajele spectaculoase pe care le-am intalnit, ajunsesem sa schimb obiectivele si de cateva ori in fiecare ora (desi am dorit sa calatoresc cat mai usor echipat, pentru a putea acoperi toate situatiile de fotografiere, am luat cu mine trei obiective, un zoom all-around, Nikon 18-105 mm, un teleobiectiv Nikon 55-300 mm si un fisheye Samyang 8 mm). Inevitabil, dupa o saptamana petrecuta in astfel de conditii ostile echipamentului foto, imaginile mele ajunsesera sa aiba numeroase pete de dimensiuni relativ mari, ca urmare a depunerii nisipului pe senzor.

O ocazie perfecta de a folosi peria Micnova MQ-MB100, mi-am zis si am lasat-o sa se incarce electrostatic, dupa care am curatat senzorul fotosensibil al aparatului. La inspectarea cu LED-urile periei de curatare, nu mica mi-a fost surpriza sa constat ca, in loc sa fi curatat senzorul de praf, tot ce rezolvasem a fost ca granulele mai mari de nisip se fragmentasera intr-un praf fin, raspandit pe o suprafata mai mare.

Si, ce era mai grav, acesta nu a mai putut fi indepartat nici prin suflarea cu aer, nici prin frecarea repetata cu peria. Pentru a nu risca sa fac mai mult rau aparatului, am preferat sa-l duc intr-un service, unde tehnicianul mi-a explicat ca el foloseste peria de senzor doar cel mult pentru scame, murdaria persistenta putand fi indepartata doar cu spatula umeda, imbibata in solutia de curatare Eclipse.

Se justifica asadar investitia intr-o perie de curatat senzorul Micnova MQ-MB100? Comparativ cu trimiterea aparatului pentru curatare intr-un service autorizat, ceea ce implica nu doar costuri destul de mari, ci si o perioada de cel putin o saptamana in care sa ramanem fara aparat, daca senzorul nu e foarte murdar si poate fi curatat cu peria, raspunsul e da, peria pentru senzor e un accesoriu util. Daca insa senzorul e sensibil mai murdar si apelam la un service local, cu preturi mai scazute, se poate sa nu merite sa cheltuim banii pe ceva ce oricum nu ne-ar rezolva problema...

Cand e si cand nu e recomandabila peria pentru senzor Micnova MQ-MB100 Micnova-MQ-MB100-Electronical-cleaning-pen-49342-1-963
Micnova MQ-MB100 - Electronical cleaning pen - 127,93 lei in oferta F64
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum