Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D Empty Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D

Lun Mai 12, 2014 2:59 pm
Nu vă speriați, nu am brutalizat aparatele foto în vreun fel, nici nu le-am folosit pe post de obiecte contondente... doar că weekend-ul acesta am fost să fac poze la Transilvania History Days, festival ce ne-a adus spectaculoasa reconstituire a unui campionat de lupte între gladiatori.

Am fotografiat cel mai mult cu Nikon D90-ul meu însă la un moment dat, întâlnind o amică fotografă, posesoare a unui Canon 1100D, i-am propus să facem schimb de aparate, pentru a vedea cum se descurcă nikonistul de mine în postura de canonist și vice-versa. Am schimbat așadar card-urile SD și am continuat să fotografiem, fiecare cu aparatul celuilalt. Astfel, vă pot prezenta aceleași personaje, în aceeași lumină, fotografiate cu Nikon D90 și Canon 1100D, fiind posibilă comparația facilă a calității imaginii fiecăruia dintre aparate.

Deși Nikon D90 face parte din clasa DSLR-urilor de nivel mediu, iar Canon 1100D este un model pentru începători, numeroase din caracteristicile celor două aparate sunt asemănătoare (deși, să nu uităm, Canon-ul a fost lansat în februarie 2011, la doi ani și jumătate după D90). Astfel, ambele sunt echipate cu senzori APS-C de 12 MPx, care au o adâncime de culoare comparabilă (22,7 biți D90-ul, 21,9 pentru 1100D).

Diferențe notabile:

  • Nikon-ul acoperă un interval dinamic mai extins (12,7 trepte EV, pe când modelul concurent, doar 11 trepte).
  • Dacă D90-ul e avantajat așadar în fotografia nocturnă, 1100D-ul recuperează când e vorba de viteză de reacție: aparatul e gata de acțiune în doar 100 milisecunde de la acționarea comutatorului On/Off (de trei ori mai repede decât "inamicul" din cadrul testului).
  • Latența la apăsarea declanșatorului Canon-ului e, la 110 milisecunde,  una din cele mai scurte de pe piață: D90-ul are 210 milisecunde, modelul de top de la Nikon, D4, 208, iar până și Canon 5D Mark III are "abia" 120 milisecunde.
  • 1100D pierde însă teren când e vorba de fotografierea în rafală, putând realiza abia 3 cadre/sec., față de cele 4,5 ale D90-ului.
  • Conform punctajelor DXO Mark, D90 obține 73 puncte la calitatea imaginii, față de 62 pentru 1100D, însă acesta din urmă are o sensibilitate ISO de 6400, cu o treaptă peste cea de pe D90 (deși și Nikon-ul o poate atinge, cu o pierdere serioasă de calitate a imaginii, în modul extins).


Observăm că avem de-a face cu o luptă strânsă, avantajele unui aparat fiind surclasate de alte calități ale modelului concurent. La fel ca în cazul luptelor dintre gladiatori - grupați în perechi cât mai asemănătoare în ce privește forța fizică și înarmați astfel încât fiecare să poată contracara armele celuilalt, pentru ca meciurile să fie cât mai spectaculoase - rezultatul final nu va fi decis într-atât de performanțele aparatului, ci de abilitățile fotografului, de alegerea judicioasă a obiectivelor în funcție de lumina ambientală și de buna cunoaștere a meniurilor și comenzilor.

Ca nikonist înveterat (nu țin partea niciunui producător doar pe considerente de marketing, însă de la un punct obișnuința cu structura meniurilor și dispunerea comenzilor pe aparatele unui producător te face să te descurci cu orice model de la respectiva firmă și să îți "rupi degetele" în toate produsele concurenței), evident că m-am simțit mult mai în largul meu pe D90, însă întrucât deja știam ce să caut și ce parametri doream să folosesc, nu mi-a fost prea dificil a mă adapta nici la comenzile "de-a îndoaselea" de pe Canon (repet, de-a îndoaselea pentru un nikonist), obținând imagini comparabile cu cele realizate cu credinciosul meu D90.

Puteți vedea mai jos câte două perechi de imagini înfățișând gladiatorii în luptă, realizate cu cele două aparate aflate în confruntare:

Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D 13986183078_bbe1c8ae95_z

Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D 14172861904_5a5c21d160_z

Și... norocul începătorului (în postura de canonist), un cadru neașteptat de reușit pentru cât de diferit mi se părea 1100D-ul față de cum eram eu obișnuit cu dispunerea comenzilor de pe Nikon-uri:
Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D 14172861664_8b7584194d_z

Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D Nikon-d90-body-12-3-mpx-11pct-focus-lcd-3-inch-filmare-hd-liveview-7772
Nikon D90, 1999 lei în oferta F64
Foto-confruntarea gladiatorilor. Nikon D90 vs Canon 1100D Canon-eos-1100d-body-12-2-mpx-lcd-2-7-18014
Canon 1100D, 1099 lei în oferta F64
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum