Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? Empty Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus?

Lun Apr 07, 2014 3:14 pm
În prezent, Nikon D3100 și Canon 1100D sunt cele mai ieftine DSLR-uri ce pot fi găsite noi pe piață. Întrucât niciunul din modele nu e tocmai proaspăt lansat (D3100 apărând în august 2010, iar 1100D câteva luni mai târziu, în februarie 2011), prețul acestora a ajuns cât se poate de convenabil - undeva la 1500-1600 lei, sau chiar mai puțin, în funcție de ofertant și promoția curentă.

Numeroși profesioniști sunt destul de ostili ideii unui DSLR entry-level... totuși, aș spune că exagerează: într-adevăr, un astfel de aparat nu e destinat pentru fotografia de nuntă sau la banchetele de absolvire (cum, din păcate, se întâmplă adesea în România), însă aceasta nu înseamnă că un DSLR pentru amatori nu poate fi folosit cu succes pentru a face fotografii de calitate îndeajuns de ridicată pentru a le include în expoziții sau concursuri.

Iar pentru cei aflați la început de drum într-ale fotografiei, un astfel de aparat e numai bun și în ideea că, necostând cât un full-frame, nu trebuie să ne fie groază să-l luăm cu noi peste tot, la ore diferite ale zilei - element esențial până învățăm să citim lumina, pentru a ne folosi de ea în mod optim (vedeți mai multe în secțiunea dedicată din cursul foto).

Să revenim însă la considerentele mai practice: ce ne-ar împinge să alegem un aparat și nu pe celălalt  Question Factorul rezoluție (12 MPx Canon 1100D, 14 MPx Nikon D3100), e complet neglijabil dacă ne gândim că există suficiente aparate de "doar" 12 MPx (să amintim doar Nikon D90 sau D300s) cu o calitate a imaginii peste cea a D3100-lui... deci ar fi o eroare tipic amatoricească a spune că aparatul cu mai mulți megapixeli e mai bun.

Dacă faptul că inelul de zoom se rotește de la stânga la dreapta pe Nikon și invers pe Canon e ceva ce ține mai mult de obișnuință, decât de performanța aparatului, mai departe consider ergonomia plasării comenzilor pe Nikon ca fiind mai inspirată. Nikoniștii vor aprecia butoanele plasate atât în dreapta cât și în stânga LCD-ului și nu atribuirea acelorași butoane pentru mai multe funcții (tastele de direcție servesc și drept taste de selecție a principalilor parametri ai expunerii pe Canon).

Alegerea punctelor de focalizare e iarăși mult mai simplă pe Nikon: doar apăsăm pe tastele-săgeți în direcția dorită; pe Canon, va trebui în prealabil să apăsăm butonul dedicat din colțul dreapta-sus al aparatului. Consider această manevră drept o mare consumatoare de timp, în care riscăm ca subiectul nostru să plece din poziția dorită... dar poate că mă influențează și obișnuința, întrucât am tras peste 60.000 cadre pe trei Nikon-uri, iar DSLR-uri Canon am butonat doar la sesiunile de testare.

Nikon D3100 dă senzația unui produs finisat mai cu atenție, Canon-ul trosnind parcă ușor între degete; nici prezența unui compartiment comun pentru acumulator și card-ul de memorie nu e în avantajul 1100D-ului - structura cu un singur compartiment amintește de aparatele compacte și nu de un produs care se dorește a marca drumul spre devenirea ca fotograf profesionist.

Până acum, balanța ar înclina în favoarea Nikon-ului... însă, dacă ne gândim bine, criteriile de mai sus sunt extrem de subiective și, repet, e foarte posibil să mă fi influențat experiența de nikonist. Mai bine să analizăm imaginile de test și să tragem câteva concluzii după o observare mai atentă a acestora:

Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? 13703973603_71e7027d55_z
Am folosit modul Prioritate de diafragmă (A pe Nikon, Av pe Canon), alegând valoarea f/8. La aceeași sensibilitate ISO 200, D3100 a măsurat 1/320 sec., iar 1100D, 1/500 sec. Detaliile fine par net mai bine redate în imaginea realizată cu Canon-ul, zonele aglomerate nedându-ne aceeași senzație de masă amorfă de pixeli, iar contururile fiind mai clar definite, fără margini difuze.

Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? 13703961025_b888bb75ec_z
1/250, f/8 Nikon; 1/200, f/8 Canon. De data aceasta, 1100D-ul a supraexpus ușor imaginea, ruinând unui cer care altfel arăta excelent. Pe de altă parte, există suficiente zone mai întunecoase ale imaginii care beneficiază de sfertul de treaptă în plus, astfel că e greu să stabilim un câștigător. Oricum, în cazul în care am fi dorit fotografierea unui detaliu anume, am fi putut interveni asupra compensării expunerii (se realizează similar pe ambele aparate, apăsând butonul +/- și acționând rotița de comandă).

Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? 13703973033_8dc74b2424_z
1/40, f/5,6 D3100; 1/30, f/5,6 1100D
La scena de interior, am ales balansul de alb automat, dorind să verific și comportamentul aparatelor la acest capitol. Și aici Canon-ul a supraexpus ușor însă, departe de a "arde" detaliile, a reușit chiar o evidențiere mai bună a acestora decât concurentul său direct, care ne oferă un colorit mai plăcut ochiului - și mai aproape de ceea ce îmi amintesc că vedeam cu ochiul liber.

În aceste condiții, rezultatul nu poate fi decât... remiză. Dacă testul nu m-a făcut să-mi dorească să devin canonist, nici nu mi-a dat senzația unei supremații absolute a Nikon-ului. Fiecare aparat are și plusuri și minusuri, astfel încât alegerea unuia sau a altuia e mai mult o chestiune de preferință personală... ambele aparate fac poze bune, mai departe restul ține de fotograf.

Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? Nikon-D3100-kit-AF-s-18-55mm-VR-DX-16158-8Nikon D3100, 1499 lei cu obiectivul kit 18-55 mm în oferta F64   Canon 1100D vs Nikon D3100 - care să fie cel mai bun DSLR de buget redus? Canon-eos-1100d-kit-18-55mm-f-3-5-5-6-is-ii-18092-1 Canon EOS 1100D, 1598 lei cu obiectivul kit 18-55 mm în oferta F64
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum