Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
kolmekata
kolmekata
Membru Activ
Membru Activ
Posts : 13
Points : 29
Join date : 19/09/2014
Age : 58
Location : Asgard
http://www.calatorie-fotografie.net

Nikon D810 și-a găsit nănașul, pe Canon 5DS, un aparat de 50,6 MPX!!! Empty Nikon D810 și-a găsit nănașul, pe Canon 5DS, un aparat de 50,6 MPX!!!

Mier Feb 18, 2015 5:07 am
După o dominație de aproape 3 ani, tare cred eu că în sfârșit campionul absolut al rezoluției Nikon D800 (cu ultima revizie, D810 cu tot) și-a găsit nănașul. Nu degeaba era o vorbă între fotografi: care e cel mai bun și mai bun Nikon? Un Canon! Cea mai bună dovadă că așa stau lucrurile a venit la CP+-ul de anul acesta, Canon aducând cel mai performant full-frame produs vreodată: Canon 5DS, echipat cu un senzor de 50,6 MPX.

Pe scurt, Canon 5DS ne oferă acum, pe un aparat cu senzor 24x36 mm, o rezoluție disponibilă până acum doar pe aparatele medium-format de genul Phase One 645 DF+ sau Pentax 645Z. Avantajele majore față de medium-format sunt greutatea mai redusă, compatibilitatea cu o gamă mult mai extinsă de obiective (toate obiectivele Canon EF) și viteza sporită de fotografiere (mă rog, nu e tare greu să întreci un Phase One 645 DF la fotografia în rafală, acesta fiind capabil de doar 2 imagini pe secundă Razz).

Ce mi se mai pare amuzant e că producătorii de aparate nu se pot hotărî ce promovează: ba susțin că e mai important ca aparatul tău să se descurce bine în lumină slabă, la ISO cât mai mari, rezoluția contând mai puțin (altfel nu s-ar explica prețul de revânzare măricel al unui Nikon D700, aparat full-frame scos de mai bine de 3 ani din fabricație, dar care se vinde la peste 4000 lei pe piața SH), ba vin cu modele cu rezoluții tot mai mari și mai mari, modelele entry-level din prezent având rezoluții duble față de full-frame-urile de acum câțiva ani.

Dacă aș fi răutăcioasă, aș zice că în acest mod producătorii vor să țină presiunea asupra profesioniștilor, să-i oblige să facă permanent upgrade: cum te-ai putea prezenta în fața clientului cu aparatul tău profesional cu doar 12 MPX (și să le explici clienților că ai dat pe el peste 10.000 lei) când ei îi cumpără acum cu mai puțin de 2500 lei un Nikon D3300 de 24 MPX. Morala: trebuie să investești în continuare, trecând la aparate cu rezoluție superioară, de genul Nikon D810 sau și mai bine, Canon 5DS.

Și în plus, 5D-ul arată biiiine! Tare-s curioasă cât va costa, până atunci ne putem delecta cu specificațiile lui, pe site-ul F64:
Nikon D810 și-a găsit nănașul, pe Canon 5DS, un aparat de 50,6 MPX!!! Canon-EOS-5DS-50-6-MP-CMOS-Body-40039-1-309
Canon EOS 5DS - 50,6 MP CMOS Body, deja prezent în oferta F64
(la un preț încă necomunicat)
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum