Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Capul de trepied Velbon PH-157Q, o pereche reușită pentru niște picioare ușoare Empty Capul de trepied Velbon PH-157Q, o pereche reușită pentru niște picioare ușoare

Mar Dec 24, 2013 8:52 am
"Unde nu-i cap, vai de picioare", spune o veche vorbă românească. Aceasta este valabilă și în cazul trepiedelor, unde mișcarea aparatului, astfel încât să-l putem orienta optim înspre subiectul nostru, depinde crucial de capul trepied folosit.

Din dorința de a avea un trepied cât mai ușor, pe care să nu fiu tentat să-l las acasă când merg în drumeții de aproape o zi, am optat pentru trepiedul Slik Sprint-Pro 47, din aliaj de aluminiu-magneziu-titan, cântărind sub un kilogram și despre care ați putut citi în paginile forumului.

Slik-ul este un trepied cu o construcție excelentă, ce nu dă semne că s-ar fi uzat aproape deloc într-un an de folosire destul de intensă... totuși, așa cum a fost gândit de proiectant, este dezavantajat de capul de mici dimensiuni, la folosirea unor obiective mai grele, extinse la zoom maxim.

Dacă acest lucru nu e o problemă cu obiectivul kit 18-55 mm sau cu cele fixe (35 mm, 50 mm), în cazul zoom-urilor ceva mai grele, precum 18-105 mm sau 55-300 mm, este necesară în permanent compensarea înclinării, noi trebuind să țintim o idee mai sus decât subiectul, altfel capul trepied fiind incapabil să susțină greutatea obiectivului pe axa dorită... În mod clar, nu s-ar putea pune problema utilizării unui 70-200 f/2,8, probabil nici măcar f/4, pe un trepied ușor, cu un cap atât de mic...

Pentru a corecta acest neajuns, păstrând în același timp o greutate cât mai redusă a trepiedului, am demontat capul original de pe trepiedul Slik Sprint Pro 47, de la care am păstrat picioarele, ușoare și subțiri, dar suficient de rigide, și le-am accesorizat cu capul Velbon PH-157Q.

Nu doar că stabilitatea ansamblului aparat-obiectiv s-a îmbunătățit, dar am înregistrat progrese clare și la precizia țintirii diverselor subiecte, ca și la controlul aparatului: capul Velbon permite rabatarea aparatul la 90 grade, rotirea în jurul axei verticale și înclinarea față-spate, toate independent una de cealaltă. Astfel, dacă intervenim pe o axă nu riscăm să le dezaliniem pe celelalte, fapt ce ne va ajuta semnificativ la realizarea de panorame

(Să adăugăm că imposibilitatea controlului independent pe fiecare direcție reprezenta, de fapt, cel mai mare neajuns al capului bilă - compact și comod, dar relativ imprecis pentru realizarea unei succesiuni de cadre).

Acestea ar fi primele impresii de după achiziționarea capului Velbon; voi reveni cu detalii și imagini exemplificative după ce reușesc să petrec mai mult timp în exterior cu el...


Capul de trepied Velbon PH-157Q, o pereche reușită pentru niște picioare ușoare 6857
Cap trepied Velbon PH-157Q, 149,9 lei în oferta Yellow Store


...până atunci, vă urez un Moș Crăciun fotografic îmbelșugat! santa 
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum