Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Empty Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială

Vin Iul 12, 2013 4:44 pm
Există situații când a te plimba cu aparatul atârnând la gât devine destul de obositor, așa că pui capacul pe obiectiv, îl introduci frumos în geantă, faci câțiva pași... și,  chiar sub nasul tău, se întâmplă ceva inedit: o pasăre rară decolează, un motociclist face cascadorii pe o singură roată, doi câini dau pupici unei pisicuțe (această scenă chiar am surprins-o, aveți dovada mai jos Very Happy).

Personal, nu o dată am trecut prin astfel de frustrări, când am regretat că nu am mai păstrat aparatul la gât, fie și pentru câteva momente în plus, doar pentru că suprasolicitarea vertebrelor cervicale își spunea cuvântul. Pare-se însă că și această problemă are o rezolvare tehnică: achiziționarea unei curele de umăr (prezentă adesea în oferte și sub denumirea engleză, strap) ne va scuti de mult efort, dintr-o dublă perspectivă:

  • greutatea aparatului atârnând de cureaua standard nu ne va mai solicita vertebrele cervicale - cauzând dureri de ceafă - ci va fi preluată de umărul nostru stâng. Acesta fiind capabil de a susține greutăți semnificativ mai mari decât e coloana, vom constata cu plăcere că putem transporta cu un efort mult mai mic chiar aparate profesionale (grele prin definiție: dacă un DSLR de nivel mediu, ca Nikon D90, cântărește 620 grame, cel mai performant aparat de studio, Nikon D800E, cântărește 900 grame, deci cu aproape 50% mai mult). Cunosc persoane care se plimbă nestingherite ore întregi cu așa ceva (D800/5D, cu curea de umăr), aproape cât e ziua de lungă.
  • Evitând să tot introducem și scoatem aparatul din geantă și păstrându-l aproximativ în poziția în care spadasinii își purtau arma, viteza cu care putem să-l aducem la ochi crește simțitor.

Am avut ocazia de a testa o curea de umăr Sun Sniper a unui amic fotograf, posesor de Nikon D7000 - și pot spune că mi-a plăcut senzația - de îndată ce m-am obișnuit cu sistemul de punere pe umăr (să adaug că am apreciat faptul că strap-ul dispunea de o zonă capitonată, pentru confort sporit la purtarea îndelungată). Chiar în mers, aparatul nu se bălăngăne deranjant (spre deosebire de cazul când e purtat pe piept și trebuie să-l stabilizăm cu o mână) și poate fi adus la ochi dintr-o singură mișcare - fapt ce ne poate ajuta semnificativ când viteza cu care ajungem să fotografiem, după o perioadă în care nu s-a întâmplat nimic interesant și am lăsat aparatul din mâini, e esențială.

Unul din cei mai renumiți producători de strap-uri pentru fotografi e Black Rapid, ale căror produse sunt disponibile și în oferta F64. Aceștia ne prezintă, într-o imagine exemplificativă, și modul corect de purtare a DSLR-ului accesorizat cu o curea de umăr:

Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Blackrapid-metro-curea-pentru-aparate-dslr-24916-3
BlackRapid Metro - curea pentru aparate DSLR



.... și, să nu uităm, scena de care vă povesteam la început:
Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Iubire-fara-granite104248
(fotografaiată cu D90-ul, echipat cu obiectivul 18-105 mm)
avatar
tudor_t
Posts : 7
Points : 7
Join date : 12/07/2013

Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Empty Re: Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială

Vin Iul 12, 2013 11:30 pm
Ca utilizator de ceva vreme a unei asemenea curele, as mai adauga:
- avantaj: vara se reduce transpiratia din zona din spate a gatului si presiunea din zona respectiva
- in schimb transpiri mai mult pe piept (cureaua tine camasa lipita de piept)
- fara accesoriul care prinde cureaua de centura, poate deveni deranjant balanganitul cand trebuie sa te deplasezi repede
- avantaj: purtatul unui DSLR masiv devine mai discret il lateral decat atarnand pe piept/burta Smile
- trebuie avut grija la trecerea prin spatii stramte (usi,copaci, stanci), cum aparatul atarna in lateralul copului acuma
- e "complicat" de purtat impreuna cu un rucsac (nu mai poti da rucsacul jos fara a da jos cureaua mai intai)
- trebuie sa renunti la folosirea unui trepied
- ocupa mai mult spatiu in rucsac
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Empty Re: Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială

Dum Iul 14, 2013 1:20 pm
Bun-venit pe forum... si, desigur, trebuie sa iti multumesc pt. ca mi-ai permis sa probez cureaua Smile

Am incercat in ultimele zile sa port aparatul cu cureaua standard pe umar, aproximativ in aceeasi pozitie ca si cu cureaua dedicata. E mai comod de purtat, element ce merita clar imprumutat de la curelele de umar dedicate. Ee e mai greu e cand ar fi sa il aduci la ochi dintr-o singura miscare - devine destul de incomod, in sensul ca mana dreapta iti va fi impinsa in sus de cureaua standard - fapt ce scade stabilitatea la declansare.

Cu alte cuvinte, tot cureaua de umar ramane alegerea optima - si pot spune ca mi-a placut a ta.
Continut sponsorizat

Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială Empty Re: Cureaua de umăr - pentru când viteza aducerii aparatului la ochi e esențială

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum