Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj Empty Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj

Sam Iul 06, 2013 3:27 pm
Am avut azi plăcerea de a testa, în showroom-ul unui distribuitor de electronice, aparatul mirrorless Samsung NX1000. De la primul contact, am fost impresionat de dimensiunile sale reduse - luasem cu mine pentru comparație D3100-le cu obiectivul kit, iar NX1000 e aproximativ jumătate din cel mai răspândit DSLR entry-level al momentului (și la greutate lucrurile stau în aceiași parametri: Samsung-ul are 222 grame conform specificațiilor, iar Nikon-ul, 505. Cu alte cuvinte, renunțarea la vizorul optic își are avantajele sale certe în ce privește portabilitatea Smile .

Aparatul este însă echipat cu un senzor CMOS format APS-C (23,4 x 15,6mm), cu o rezoluție de 20,3 MPx (5472x3684 pixeli, dimensiunile fotografiilor rezultate. Prin comparație, o poză la 14 MPx are 4608x3072, iar una la 12 MPx, 4288x2848 pixeli). Ce mi-a plăcut este că în mod implicit e afișată histograma pe LCD, astfel că ne putem da seama rapid dacă am echilibrat corect expunerea înainte de a declanșa.

Aparatul focalizează și declanșează destul de prompt - nici nu se pune problema de a-l compara cu compactele (cu care se aseamănă prin prisma dimensiunilor). Totuși, automobilele în trecere vor avea tendința să apară în centrul cadrului, fiind mai dificilă surprinderea lor exact în locul potrivit, ca în cazul utilizării vizorului optic de pe un DSLR (a se vedea fotografiile de mai jos).

Un plus e însă faptul că viteza maximă în rafală (la fotografierea doar JPEG) e de 8 cadre pe secundă - excelentă dacă e să fotografiem sport sau păsări (lucru pentru care putem folosi obiectivele profesionale Pentax, grație unui adaptor dedicat).

Ce nu mi-a plăcut a fost viteza stocării imaginilor pe carteluță: la fotografierea RAW+JPEG Fine (modul meu predilect de a fotografia, când nu există o opțiune RAW+JPEG Basic Very Happy), aștepți secunde bune, în care nu poți folosi aparatul - situație similară cu cea de pe bridge-urile de acum câțiva ani. Din păcate, aveam un card clasa 4 la mine, așa că nu pot aprecia just dacă e vina aparatului sau acesta ar fi fost mai sprinten cu unul de clasa 10 (deși folosesc curent cartele de clasa 4 pe D3100 și pe D90 și nu m-am confruntat cu latența de scriere decât la fotografierea în rafală. Probabil totuși că rezoluția semnificativ mai mare vine cu un preț - un RAW format SRW, de 20 MPx, are 37-38 MB, față de 11-14 unul de 14 MPx).

Am constatat că aparatul deține numeroase moduri scenă, însă nu m-am oprit prea mult asupra acestora - considerându-le mai degrabă amatoricești. Un fotograf care dorește ca întreaga serie de imagini din timpul unei ieșiri foto să aibă un aspect cromatic unitar va folosi modul manual sau eventual cele semiautomate (având însă grijă să mențină balansul de alb și sensibilitatea ISO constante. Ce mi-a plăcut doar între modurile predefinite este că am găsit o funcție de a salva imagini 3D (format MPO); din păcate, view-erele uzuale nu îl recunosc, iar pe forumuri găsesc că se adresează televizoarelor 3D ale companiei (deci dacă aveți așa ceva, merită să experimentați).

NX1000 dispune însă de un mod manual complet - în care rotița dorsală va permite reglarea, alternativ, a timpului de expunere și a diafragmei. Însă, spre deosebire de DSLR-urile entry-level, butonul +/- acționează ca un alternator de moduri, astfel că nu e necesară menținerea sa apăsată până reglăm diafragma. Putem astfel jongla rapid și comod cu oricare din parametri - și, având histograma activă, vom ști exact ce efect are fiecare din parametri asupra imaginii finale, chiar fără a mai trage cadre de probă.

Apreciez dotarea aparatului cu o patină de blitz standard: spre deosebire de Sony și Nikon, cei de la Samsung au înțeles că de multe ori cine își cumpără un aparat mirrorless o face și pentru că își dorește un al doilea aparat, pe lângă DSLR. Cu alte cuvinte, cele două categorii de aparate nu se exclud reciproc, ci se completează - și e bine să putem folosi mirrorless-ul ca aparat de backup la ședințele foto profesioniste, nu doar ca aparat pentru timpul liber.

Puteți vedea mai jos câteva cadre de test, realizate cu obiectivul kit 20-50 mm, la diferite focale. Cu un clic pe fiecare imagine, o puteți deschide și în varianta de la rezoluția originală, maximă, pe care am încărcat-o pe Flickr:

Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj 9227154278_7d98c747c5_c
24 mm, 1/500 sec., f/8, ISO 200


Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj 9227152846_462f8deeda_c
50 mm, 1/500 sec., f/10, ISO 200


Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj 9227151414_6c1586a489_c
32 mm, 1/500 sec., f/9, ISO 200


Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj 9227150072_22c85c92df_c
20 mm, 1/500 sec., f/5,6, ISO 200


Pentru conformitate, am tras un cadru și cu D3100-le meu (și aceasta fiind disponibilă la rezoluția maximă):
Samsung NX1000, testat extensiv la Cluj 9227228436_048d53fe7b_c
20 mm, 1/320 sec., f/9, ISO 200

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum