Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 27
Points : 41
Join date : 23/10/2013

Kitsch sau Profesional. Empty Kitsch sau Profesional.

Joi Feb 06, 2014 4:11 pm
Incep prin a spune ca incet, incet intru in aceasta "treaba" cu fotografia, pe langa diversele peisaje portrete editate in stil lightroom observ ca un fotograf incepator poate face un "ciubuc" cu pozele de tip 8 martie cu micutii de gradinita in special.

Problema apare atunci cand iti vezi concurenta in aceasta breasla, mai exact pozarii cu care tu te vei confrunta si unde tu trebuie sa fi mai bun ca ei pentru a fi acceptat ca fotograf la respectivul eveniment.
Am stat si am analizat concurenta si spre surprinderea mea pozele, deoarece nu le pot spune fotografii, asa dupa un ochi de "amator pasionat" sunt realizate in proportie de 90% cu compacte, la care se adauga si mult cunoscutele frameuri sau acele briz brizuri tipice pozarilor si aici ma refer la portretul micutului de 8 martie inconujurat de floricele si sclipiciuri si scrisuri multe si chenarase sau chestii care ocupa 70% din imaginea propriuzisa, evident toate facute la o calitate manelizata deoarece stim cu totii ca atunci cand faci "briz brizuri" si chenarase imense intr-o imagine vei pierde din calitate atat vizual cat si ca si rezolutie.
Bun, problema este in felul urmator, unul dintre verisorii mei este la gradinita si are "1 tura" de astfel de kitschuri cum le numesc eu ca sa nu le spun tiganeli, discutand cu matusa mea (mama lui) am inteles ca asa ceva se cere la clasele mici pana in clasele primare(in ideea ca nu te vei putea prezenta cu imagini de calitate inalta scoase la dimensiuni medii si mari pe coli fotografice de calitate deoarece sunt prea banale fara luminite, spidermani, batmani si tot ce vedem la tv langa respectivul copilas) mai exact astfel de tiganeli, deci nu se pune accentul pe calitatea fotografica ci pe cate briz brizuri sti sa adaugi unei imagini pentru a atrage atentia transformand imaginea intr-un pom de craciun fotografic.

Acestea fiind spuse si mergand pe principiul clientul nostru stapanul nostru trebuie sa fac astfel de tiganeli deoarece sunt un fotograf (este mult spus) amator cu investitie actuala undeva catre 2000 euro cu multe ore de lightroom tutoriale cumparat blituri externe cumparat softbox portabil adaugat harduri externe pentru siguranta datelor clientului nebunii de gen, intrebarea este:Sa ma prestez la astfel de servicii inferioare cand eu ma prezint la acel mic eveniment cu asemenea aparatura de la care personal am pretentii si evident si parintii/educatoarele vor avea?

Daca raspunsul este da, sunt putin deraiat de la mentalitatea mea in stil "in fotografie dai tot ce poti sa iasa cat mai frumos" si caut sa aflu cum fac respectivele briz brizuri si tiganeli deoarece am incercat cateva programe online care imi salveaza imaginile sub 1mpx si cred ca la o dimensiune de 18x13 ca exemplu si cred ca voi face o mizerie de toate zilele si eu nu sunt acel "tip de fotograf".

Pe alta parte daca renunt la ideea de a face astfel de evenimente pierd un mic ciubuc, pierd lupta cu pozarii cu sapuniere care stiu sa faca briz-brizuri si poze cu magneti de frigider si plec cu capul plecat cu aparatura de mii de euro datorita faptului ca nu stiu sa pun spidermani pe marginile pozei si magneti pe spatele acesteia + calendare personalizate cu batman si sa adaug un mami te iubesc scris arial pe margini.

Pachetul meu initial inainte sa vad ce tiganeli se cer la astfel de poze la aceste "evenimente" pentru aceste evenimente consta in :felicitare a4 indoita din carton lucios cu imaginea copilului inauntru pe toata suprafata paginii + o poezioara adresata mamei toate facute la un minim de bun gust ca sa fiu modest + 3 printuri 18x15 sau 2 18x15 si 1 21x15 in principiu 1 print sa fie de dimensiuni mai mari pentru o eventuala adaugare intr-o rama toate editate in lightroom fara briz-brizuri fara chenare si watermarkuri sau alti batmani pe langa, am vrut calitate nu cantitate.

Acum dezamagit fiind de situatia in care m-am bagat si care ma depaseste deoarece nici nu stiu sa fac batmani pe langa, nu este stilul meu de editare/fotografiere/predare o vad ca pe o munca de pozari de duminica care nu se pot numi nici pozari intreb ce este de facut, ce sfat ar fi de primit aici cum sa abordez situatia timpul ma preseaza ofertele pozarilor cu batman apar eu tot ce am este calitate fotografica si imprimare de calitate toate la un pachet cu un pret mai mult decat decent.
Sunt curios ce parere ar avea parintii daca ar primi doar o felicitare personalizata cu poza copilului si o mica poezioara +3 maxim 4 cadre diferite sau aceleasi cu respectivul copilas la calitate de fotografie nu poza in ciuda batmanilor si ben-tenilor.

Ma simt jignit ca astfel de pozari fac ciubucuri din nimic si eu m-am pregatit atat de mult in fotografia de calitate incat nu pot face fata in fotografia "acestor manelisti" pur si simplu pe aceasta categorie iau bataie de la o compacta datorita batmanilor si nu-mi explic ce este de facut cum se abordeaza o astfel de situatie, astept orice parere .... imi este scarba de aceasta parte a fotografiei dar trebuie sa incep sa castig si sa-mi fac un nume ....orice ajutor conteaza va multumesc!
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Kitsch sau Profesional. Empty Re: Kitsch sau Profesional.

Vin Feb 07, 2014 5:00 am
Salutări și bine ne-am regăsit!

În primul rând, admir inițiativa ta, eu am renunat să cochetez cu ofertele pentru clase deoarece - în Cluj cel puțin - senzația mea e că nu prețul și calitatea determină alegerea fotografului pentru școli, ci mai degrabă pe cine și unde cunoști...

Cunosc câțiva fotografi de clase, și încă fac o glorie din câte template-uri pentru kitchoșenii dintr-astea au. Problema e că template-urile cu adevărat bune, în format nativ (PSD-uri, CDR-uri sau EPS-uri) sunt scumpe, așa că mulți (inclusiv amicii mei) preferă să lucreze cu JPEG-uri sau GIF-uri la rezoluție minusculă.

Acum serios, la ce bun să faci o poză la 2848x4288, ca să o strici redimensionând-o la 682x1024 și listând-o la rezoluția mică? Logica lor e că "oricum copiii nu se prind". Cam asta e logica lor și la majorate sau alte evenimente unde de multe ori concurează doar pentru preț (problema nu neg, e și a clienților: există din păcate două categorii mari: cei care au bani și nu îi interesează prețul - și care plătesc 300+ lei pentru o ședință foto de o oră - și cei pe care îi interesează doar prețul - și care ar vrea la 150 lei atât fotografiere, cât și filmare... ce e mai grav e că unii începători încadrabili generic la categoria "Bulă Bulescu Photography" chiar oferă astfel de (pseudo-)servicii, stricând apoi munca tuturor celor care vor să facă ceva onorabil, pe segmentul de mijloc.

Eu aș considera că segmentul de mijloc e cel pe care merită cel mai mult să activezi, însă problema e că la noi acesta e cel mai slab reprezentat, fiind "canibalizat" pe de-o parte de profesioniștii cu experiență și D800/5D mk III și pe de alta, de puștanii cu D3100 și photography în coada numelui.

Culmea nesimțirii fotografice mi-a povestit-o un profesor: a venit fotograful, a făcut niște poze de țaca-paca, iar apoi unui părinte care a comentat că sunt urâte pozele i-a răspuns ceva de genul "ce să fac, dacă ăsta-i materialul clientului?". Dar NU copilul era urât, ci dădea el frontal cu blitz-ul, în stilul cel mai amatoricesc Laughing.

Poți experimenta cu unele modele de pe freeframes.net sau cu template-urile de pe allframe.org și pngframes.net - asta ca să fii în tendințe. Probabil că orice fotograf serios le-ar considera colaje banale și oricum numai fabuloase nu, dar problema e că pe piață nu se concurează doar cu cei mai serioși, ci și - bine ai punctat-o - cu găștile de foto-manelari.

Discuția e inevitabil lungă, dar în linii mari acestea ar fi concluziile. Părerea mea ar fi că e mai bine să te ții de fotografia "adevărată", să te perfecționezi și cu timpul să evoluezi, dar ocazional nu strică nici să recuperezi din investiții, chiar dacă asta înseamnă a sacrifica latura artistică în ocazia respectivă... doar nu te obligă nimeni să te lauzi cu pozele respective după aceea (și eu uneori mă șochez ce poze făceam acum 5-6 ani, și ce ocazii bune aș fi avut).
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum