Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 Empty Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90

Sam Oct 12, 2013 4:58 pm
O seară la film are întotdeauna ceva aparte, ce face ca privitul proiecțiiilor cinematografice să ne determine o senzație diferită de vizionarea aceluiași film pe micul ecran (formulă ce devine poate desuetă în prezent, când tot mai multă lume a ajuns să se uite la filme inclusiv pe foarte micul ecran al netbook-ului sau tabletei).

La această senzație aparte contribuie cufundarea în întunericul aproape total, ce conferă un aer misterios filmului ce stă să înceapă: dacă atunci când privim la televizor, o putem face cu lumina aprinsă, sau o putem aprinde oricând, acest lucru nu mai e valabil în sala de cinema, unde luminile se sting invariabil la începerea proiecției.

În unele momente, când scenele din film sunt mai luminoase, ecranul va arunca însă în sală suficientă lumină pentru ca, utilizând expunerile prelungite, să putem captura atmosfera atât de familiară și atât de dificil de imortalizat a unei seri la film.

Acest lucru nu ar fi posibil în condiții obișnuite, filmatul și fotografierea în sala de cinema fiind interzise, pentru a împiedica furtul filmelor, prin reînregistrarea cu o cameră ascunsă (așa-numitele lansări "bootleg", deși e destul de improbabil să poată fi introdusă în sală o cameră ascunsă într-o cizmă).

Am avut însă acces deplin în sala Cinema Victoria, în calitate de fotograf acreditat al festivalului de film Comedy Cluj 2013 (documentasem într-o manieră similară și ediția 2012 și, din ediția de anul acesta, am fotografiat până acum gala inaugurală, pentru celălalt proiect online al meu, blog-ul Fotografie Cluj).

Vă prezint așadar în continuare câteva imagini, ce încearcă să recreeze atmosfera aparte din sala de cinema:

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235898713_8fcf879b5e_z
Proiector în funcțiune. Fără el, evident că nu ar exista nici cinema.

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235720934_0ef149cf5d_z
Fotografie panoramică, înfățișând sala de la Cinema Victoria, realizată prin juxtapunerea a 4 cadre.

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235813496_526f810a8b_z
Imagine HDR, obținută din două cadre: o expunere lungă, pentru a utiliza lumina din sală la redarea spațiului înconjurător, și una scurtă, sincronizată cu viteza filmului, pentru a captura momentul afișării logo-ului festivalului Comedy Cluj.

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235814766_bdf080d818_z
Casa de bilete a Cinema Victoria. Si cumpărarea unui bilet contribuie la senzația mersului la cinema, prin accentuarea gândului că am renunțat la altceva pentru a merge la respectivul film.

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235823665_63cdb3b3ae_z
Echipa de voluntari implicați în buna organizare a festivalului. Fără ei, reușita acestuia ar fi imposibilă.

Comedy Cluj. Atmosfera unică a unei săli de cinema, capturată cu Nikon D90 10235813236_17c68dd55f_z
Exteriorul Cinema Victoria, văzut într-o zi de festival.

În încheiere, aș cita o veche vorbă ce circulă printre fotografi: cel mai bun obiectiv al meu este trepiedul. Exceptând imaginea înfățișțând voluntarii, realizată cu obiectivul Nikon 50 mm f/1,8 AF-D, restul fotografiilor au fost realizate cu obiectivul kit 18-55 mm, doar că prin utilizarea expunerilor lungi. Pentru reușita acestora, am folosit un trepied ușor, dar în același timp versatil, Slik Sprint Pro 47.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum