Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului Empty Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului

Mar Oct 08, 2013 6:09 am
Adeseori când călătorim într-un oraș străin, ne dorim să fim cazați cât mai aproape de centru, pentru a avea toate reperele turistice importante la îndemână. Acest lucru poate părea mai puțin important în vizitele de afaceri, unde businessmen-ii sunt așteptați de regulă de mașinile companiilor, însă chiar și în cazul acestora, a fi aproape de centru poate economisi timp prețios - cu atât mai prețios cu cât zilele de delegație sunt planificate la nivelul sfertului de oră.

Tocmai acestui segment de elită i se adresează hotelul City Plaza ***** (str. Sindicatelor nr. 9-11, Cluj-Napoca, la mai puțin de 500 metri de Piața Unirii), pe care am avut ocazia să-l vizitez de curând, cu ocazia unui eveniment organizat de redacția Biz. Exprimându-mi dorința de a documenta ambianța din interiorul hotelului și din perspectiva unui oaspete cazat acolo, nu doar a unui participant la o conferință, personalul hotelului a fost foarte amabil, concierge-ul conducându-mă atât într-o cameră dublă, cât și într-o suită Deluxe.

Am apreciat aspectul ireproșabil al camerelor, amenajate într-un stil minimalist, geometric, denotând eleganță, dar fără a fi supraîncărcate cu piese de mobilier sau decorațiuni:

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155557283_af0945fe69_z

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155558713_d3301902de_z

Nu cred că mai trebuie să adaug faptul că unele facilități nu doar că sunt prezente, dar sunt la înaltă clasă: nu doar că televizorul LED este nelipsit, dar el are dimensiuni generoase; nu doar că băile sunt amenajate după cele mai moderne standarde, sunt spațioase și strălucesc de curățenie, dar ne sunt oferite inclusiv halatele de baie, pentru a face astfel șederea la City Plaza Cluj cât mai relaxantă:

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155504456_943489e838_z

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155504596_1be8571e95_z

De asemenea, unele piese de mobilier au fost proiectate cu ingeniozitate, având în vedere maximizarea confortului oaspetelui, chiar venit cu bagaje voluminoase: este prezent, încă de la intrare, un spațiu unde acestea pot fi depozitate fie la nivelul solului, fie pe o poliță la câteva zeci de cm mai sus, astfel încât să nu trebuiască să ne aplecăm de fiecare dată după câte ceva.

Nici priveliștea oferită de City Plaza asupra Clujului nu trebuie ignorată, ea făcând diferența dintre a te trezi într-o atmosferă banală, complet neinspirantă și a te încărca cu optimism pentru întreaga zi, după ce ai avut literalmente senzația că ai orașul la picioarele tale. Așadar, pot spune că m-am bucurat pe deplin de momentele petrecute la City Plaza și sunt sigur că și voi ați face-o.

Toate fotografiile de interior au fost realizate cu Nikon D90 și obiectivul ultra-wide Tokina 11-16 mm, f/2,8. Grație acestuia, am putut surprinde esențialul din fiecare cameră în câte o singură imagine, după cum puteți vedea în cele ce urmează:

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155556783_e6295de892_z

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155323744_ae6db5c24f_z

Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 10155505666_92f92f521a_z

Mai jos, puteți vedea o panoramă realizată de pe una din terasele hotelului, cu obiectivul fix Nikon 35 mm, f/1,8 AF-S. Am realizat 17 cadre, asamblate apoi într-o imagine unică:


Hotel City Plaza - confort de 5 stele în inima Clujului 97459386
(Clic pe imagine pentru a o vedea la rezoluția maximă, pe server-ele Panoramio)
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum