Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia Empty Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia

Sam Aug 01, 2015 3:22 am
"Aparatele care fac poze bune sunt mari și au obiective foarte mari" a fost multă vreme principiul călăuzitor după care începătorii își alegeau echipamentul, în speranța că vor reuși astfel să facă și ei poze asemănătoare cu ale profesioniștilor.

Lucrurile au evoluat, astfel că în prezent putem să ne cumpărăm un apărățel mirrorless, care cântărește o treime din greutatea unui DSLR, dar are o viteză de reacție comparabilă cu a DSLR-urilor pentru începători și, în pofida senzorului o idee mai mic, va satisface cu succes aproape toate cerințele unui amator care dorește ca aparatul lui să facă poze bune, fără ca el să trebuiască să intervină prea mult.

Am avut plăcerea de a testa o astfel de "jucărie", Panasonic DMC-GM1... sau, cel puțin așa am crezut la prima vedere. După primele cadre, m-am convins că lucrurile stau mult mai bine decât mă așteptasem: aparatul e pe cât de mic, pe atât de rapid la focalizare și declanșare, iar imaginile arată incomparabil mai bine decât ne-am fi așteptat de la un aparat care are un senzor cu un sfert din suprafața unui full-frame (dimensiunile senzorul Micro 4/3 sunt de 17,3x13 mm, fiind inspirate din cele ale tuburilor catodice ale camerelor video - 18x12 mm).

Decât să vă descriu cât de mic e Panasonic DMC-GM1, mai bine vă arăt:
Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20006504948_1d89db1a93_z_d
Echipat cu obiectivul kit 12-32 mm (24-64, în echivalent full-frame), GM1 are dimensiunile aparatelor compacte care dominau piața în urmă cu câțiva ani, înainte ca publicul larg să se orienteze în masă către smartphone-urile cu funcții foto.

Până și greutatea sa de 204 grame e mai apropiată de cea a unui smartphone de mari dimensiuni (de exemplu, Samsung Note 4 are 176 grame) decât de cea a unui DSLR entry-level (cel mai mic DSLR, canon 100D, cântărește taman dublu, 407 grame).

Însă Panasonic GM1 nu e nici pe departe un aparat slab: deși modul manual e ascuns destul de bine în meniuri, aparatul fiind gândit pentru a fi folosit în special de amatorii modurilor predefinite de fotografiere, acestea sunt surprinzător de bine implementate, micuțul mirrorless Panasonic descurcându-se cu succes indiferent că e vorba de fotografierea unor subiecte în trecere rapidă, a unor repere de arhitectură sau a unor portrete (capitol la care, mulțumită modului Soft Skin, timpul pe care va trebui să-l petrecem în retușarea ulterioară a imaginii se reduce considerabil).

Puteți vedea mai jos câteva imagini surprinse cu Panasonic DMC-GM1. Exceptând semnarea acestora, nu am intervenit în niciun fel asupra lor:


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20006989030_c4561711e8_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă (16 MPX, 2584x4592), pe server-ele Flickr

1/250 sec., f/5,6, 32 mm, ISO 400
După cum spuneam, micuțul GM1 se descurcă admirabil în fotografia de portret, mai ales dacă ne gândim că era echipat cu obiectivul kit și că, dorind să testez comportamentul aparatului într-o manieră asemănătoare cu cea în care l-ar folosi un începător (publicul-țintă al GM1-lui), am lăsat aparatul să se descurce singur.


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 19572375504_5c0aebb0c1_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

1/125 sec., f/4,8, 22 mm, ISO 200
Deși are un senzor mic comparativ cu al DSLR-urilor, aparatul mirrorless al celor de la Panasonic are o latitudine de expunere surprinzător de bună: deși zonele prin care a pătruns lumina printre frunze sunt, evident, supraexpuse, acestea nu arată deloc rău, zonele în care detaliile lipsesc complet fiind mult restrânse.


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20200697991_5be4908a9c_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

1/500 sec., f/8, 20 mm, ISO 320
Nici la surprinderea unor acțiuni în desfășurare rapidă micuțul GM1 nu stă deloc rău: latența la declanșare e îndeajuns de redusă pentru a "îngheța" instantaneele exact în momentul dorit, spre deosebire de aparatele compacte sau smartphone-urile unde trebuia să anticipăm noi punctul culminant al acțiunii, declanșând cu o fracțiune de secundă mai repede, pentru a compensa latența exagerat de lungă a acestora.

Să fim mai exacți, în anumite condiții Panasonic DMC-GM1 poate fi mai rapid chiar decât unele DSLR-uri: alegând focalizarea într-o singură zonă, latența aparatului este de doar 0,187 secunde, iar lăsând aparatul să aleagă el zona de focalizare, de 0,212 secunde (prin comparație, Nikon D90, unul din DSLR-urile pentru entuziaști cu latența cea mai scăzută, are 0,208 secunde).


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20008413809_6f8a609226_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

1/500 sec., f/10, 29 mm ISO 200

Viteza aparatului, dar și faptul că, mulțumită dimensiunilor reduse, acesta nu atrage atenția pe stradă ca un DSLR, fac din Panasonic GM1 un aparat ideal pentru surprinderea instantaneelor de street photography.


Nici în fotografia urbană uzuală nu se descurcă rău, un astfel de aparat fiind excelent pentru concedii: când avem multe bagaje, însă facem poze mai mult ca amintire sau pentru a imortaliza momentele plăcute, un aparat mic, dar rapid poate constitui alegerea ideală. Însă mulțumită rezoluției ridicate, am putea include unele cadre și într-o expoziție, dacă surprindem ceva interesant și respectăm regulile estetice și de compoziție fotografică. Partea tehnică nu ne va limita, cu siguranță.


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20200701121_5083de447e_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

1/400 sec., f/10, 12 mm, ISO 200


Panasonic DMC-GM1 - Prâslea cel voinic si... fotografia 20186867902_82c68f3010_z_d
Vedeți imaginea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr

1/400, f/9, 32 mm, ISO 200

Nici la urmărirea subiectelor în mișcare GM1 nu stă rău deloc: toate detaliile trecute pe ușa taxiului pot fi citite îndeajuns de clar, în pofida rezoluției ceva mai mici decât a DSLR-urilor contemporane (pe de altă parte, cei de la Panasonic s-au gândit să mențină densitatea pixelilor în limite rezonabile, aparatul având o granulație aproape imperceptibilă, cel puțin pe timp de zi; din păcate, nu am avut ocazia de a-l testa și în fotografia de noapte).


Pe scurt, Panasonic Lumix DMC-GM1 (pentru a-i pomeni întregul nume comercial) este un aparat mirrorless drăguț, mai performant decât ar indica-o dimensiunile sale, care cu siguranță va fi îndrăgit de toți aceia care doresc ca aparatul lor să facă poze bune. Pentru cei care doresc mai mult control, există aparate mai mari bounce .
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum