Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Uzura prematura a acumulatorilor - nu va lasati pacaliti de indicatorul Battery Age! Empty Uzura prematura a acumulatorilor - nu va lasati pacaliti de indicatorul Battery Age!

Mar Oct 04, 2016 5:19 am
Stim cu totii ca producatorii de aparate foto incearca sa ofere produse la un pret initial cat mai mic, adeseori un aparatde nivel mediu in configuratia de baza, cu obiectivul kit, costand mai putin decat un obiectiv mai performant. Practic lupta producatorilor e sa atraga utilizatorii sa cumpere un prim aparat, fotografii fiind mai departe conditionati sa achizitioneze obiective si accesorii de la acelasi producator, care isi va recupera astfel cu varf si indesat pretul relativ mic cerut pe aparat.

Nu doar in cazul obiectivelor e vizibila aceasta tendinta, ci si in cel al tuturor accesoriilor foto comercializate direct de producatorii de aparate. Gasim asadar capace de obiectiv la preturi de 40-90 lei,sau parasolare la preutri cuprinse intre 100 si 300 lei, evident cu mult peste costul de productie al unei bucati de plastic (dovada faptul ca exista clone chinezesti la preturi sub 20 lei, si acestea fiind vandute cu siguranta cu o marja de profit consistenta).

Nici acumulatorii foto nu sunt scutiti de a fi utilizati ca instrumente generatoare de profituri considerabile: preturi de 250-300 lei sunt ceva uzual pentru acumulatorii originali, care ajung sa coste mai mult decat dublul acumulatorilor originali pentru numeroase telefoane mobile (ma rog, pentru acele modele de telefoane care mai ofera inca utilizatorului posibilitatea de a-si schimba singur acumulatorul).

Devine asadar extrem de tentant a achizitiona acumulatori neoriginali, de la producatori terti, ca Phottix, Power 3000 sau Hahnel, cu preturi la jumatate, sau chiar o treime din cele ale produselor originale.

Tentat de pretul mic, am achizitionat si eu, in aceeasi zi cu aparatul Nikon D90, un acumulator compatibil En-El3E, Phottix Titan. O buna perioada de timp am avut placuta surpriza sa constat ca oferea o autonomie chiar mai mare decat a originalului Nikon, permitandu-mi fara probleme sa ma apropii de 1000 cadre cu o singura incarcare, chiar realizate pe parcursul mai multor saptamani. Interesant este ca, dupa aproape 4 ani de utilizare si cca. 35.000 cadre trase folosind doar acesti doi acumulatori, acumulatorul original Nikon ofera aproape aceeasi autonomie ca la inceput (6-700 cadre), pe cand capacitatea Phottix-ului a scazut simtitor, la abia 200 cadre.

La verificarea sectiunii Battery Info din meniul aparatului, capacitatea raportata initial e de 80-90%, iar odata cu realizarea primelor cadre aceasta va scadea dramatic, ajungand la 18-19% dupa cca. 100 cadre. Interesant e ca panta descarcarii nu e liniara, cei 18-19% ramasi fiind suficienti pentru a realiza cca. 80-100 cadre. Si, ce e mai grav, indicatorul Battery Age a ramas pe 0, ca si cum ar fi vorba de un acumulator nou desi, repet, Phottix-ul meu are deja patru ani fara o luna.

Nu mi se pare deloc grav ca un acumulator de trei ori mai ieftin decat originalul a ajuns sa aiba probleme dupa patru ani de utilizare. Din contra, apreciez ca a fost un produs foarte bun pentru pretul sau; problematic mi se pare faptul ca indicatorul Battery Age nu reflecta gradul de uzura al acumulatorului. Aceasta in conditiile in care incarcatorul MH-18A detecteaza ca sunt probleme cu acumulatorul si nu il incarca mai mult de 15-20 minute o data.

Dupa aceea, acumulatorul trebuie extras si reintrodus in incarcator, ceea ce ii va mai permite sa se incarce alte cca.15 minute. Dupa cca. 4 repetari - deci totalizand un timp de incarcare de aproximativ o ora, adica mai putin de jumatate din timpul normal de incarcare, LED-ul indicand starea incarcarii va ramane permanent aprins - semnalizand aparent o incarcare completa. In fapt, procentul afisat la introducerea acumulatorului in aparat va fi de cca. 80-90% energie disponibila, cu simptomele privind descarcarea rapida pe care le-am amintit anterior. Totul cu un acumulator cu Battery Age aparent 0  lol! .
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum