Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 73
Points : 171
Join date : 18/04/2013
https://calatorie-fotografie.forumgratuit.ro

Cu David Coulthard, la Mamaia Empty Cu David Coulthard, la Mamaia

Joi Mai 16, 2013 10:22 am
Am avut şansa, acum ceva vreme, în calitate de redactor pentru 4tuning, să îi adresez câteva întrebări fostului pilot de Formula 1, scoţianului David Coulthard şi să îl urmăresc mai apoi „la lucru”.

Acesta a venit în România, pe 2 mai 2009, pentru a oferi o demostraţie la Mamaia, cu monopostul F1 Red Bull Racing, aceasta fiind şi prima oară când o maşină de Formula 1 este pilotată în ţara noastră.

Monopostul cu care David a făcut spectacol pe bulevardul Mamaia a fost un RB-4 cu un motor hibrid de 3 litri, care dezvoltă 950 de cai putere.

Prima înrebare pe care i-am adresat-o vicecampionului mondial, în calitea sa actuală de consilier al Red Bull Racing, este legată de încrederea pe care o are în motoarele Renault cu care sunt echipate monoposturile Red Bull. Acesta s-a arătat încrezător în motoarele Renault care vor fi capabile să ofere echipei succese şi pe viitor.

Şi pentru că abia îmi luasem avânt la întrebări, l-am chestionat pe David, în calitatea sa de consilier la Red Bull, în legătură cu ce contează mai mult acum în Formula 1, omul sau maşina? Acesta a declarat, cu umorul din dotare, că dacă el ar fi contat atât de mult pentru Red Bull, acesta s-ar fi aflat acum pe circuitul de la Barcelona, unde Red Bull testează maşina pentru Marele Premiu al Spaniei.

David Coulthard, 42 de ani, a concurat, de-a lungul carierei sale în F1, la echipele Williams-Renault (1994-95), McLaren-Mercedes (1996-2004) şi Red Bull Racing (2005-2008). A câştigat 13 curse de F1, de 12 ori a plecat din pole-position şi a fost pe podium de 62 de ori. Cel mai bun sezon al său a fost în 2001, când a ajuns vice-campion mondial, cu Michael Schumacher pe primul loc.

Şi pentru că eram invitatul RedBull, am fost cazat aici: http://www.booking.com/hotel/ro/vega.ro.html?aid=364921

A plouat însă pe tot parcursul demonstraţiei, după cum se poate vedea în fotografiile outdoor.

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165330

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165351

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165227

Cu David Coulthard, la Mamaia 91164943

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165311

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165482

Cu David Coulthard, la Mamaia 91165611

Cu David Coulthard, la Mamaia 91164881


Ultima editare efectuata de catre C.Arsene in Sam Iun 01, 2013 11:08 am, editata de 2 ori
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cu David Coulthard, la Mamaia Empty Re: Cu David Coulthard, la Mamaia

Joi Mai 16, 2013 3:40 pm
Pot spune că ai avut o ocazie istorică.. mă îndoiesc că va mai ajunge în România prea curând... și aș adăuga că îmi aduc aminte cu plăcere de anii în care era Coulthard la volan, știa să pună presiune pe Schumi... cred că va mai trece multă vreme până să mai avem o generație de aur (dacă pot împrumuta expresia fotbalistică) ca al lor pe pistă.

Altfel, îmi plac pozele tale, am putea fi la Monaco (sau Silverstone, după vreme Wink ), măcar o dată a fost Mamaia gătită corespunzător, fără maneari și bișnițari la vedere. În plus, ai reușit să te concentrezi atât pe partea de fotoreportaj, cât și pe cea de fotografie automobilistică. Iar asfaltul ud a contribuit la efect, chiar aș spune că vremea a ținut cu tine (chiar dacă nu și cu publicul care s-a udat așteptând). Îmi mai place detaliul la care au fost atenți organizatorii, să-i găsească o mașină cu plăcuța de înmatriculare parcă pentru numele lui.

Doar ce ți-aș sugera, pentru mai mult dinamism, când mai ai ocazii similare, este să fotografiezi la timpi mai lungi de expunere și să urmărești subiectul în timp ce se mișcă (cu alte cuvinte, să faci un panning). Poți astfel reda mult mai bine dinamismul acțiunii rutiere.

Puteți vedea câteva din panning-urile mele de pe Calea Turzii din Cluj, realizate cu excepția uneia, cu al meu Nikon D3100, în postarea dedicată.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum