Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 73
Points : 171
Join date : 18/04/2013
https://calatorie-fotografie.forumgratuit.ro

Blasova sau lacul potcoavă Empty Blasova sau lacul potcoavă

Joi Mai 09, 2013 12:15 am
Aici, am încercat să fac poze artistice. Nu ştiu dacă am şi reuşit silent


Blasova sau lacul potcoavă 89860653

Blasova sau lacul potcoavă 89860670

Blasova sau lacul potcoavă 89860662
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Blasova sau lacul potcoavă Empty Re: Blasova sau lacul potcoavă

Joi Mai 09, 2013 3:22 pm
Să le luăm pe rând:
Prima imagine e dintr-un loc cu potențial,problema e însă că ai încadrat mult prea mult din zona cu iarbă și prea puțin din restul. Dacă doreai să te concentrezi pe lac, ar fi trebuit să aplici un pic de zoom - și să încadrezi astfel încât stâlpișorul acela negru să nu fie atât de izbitor... însă altceva ar fi fost și mai interesant: câțiva pași în spate-stânga, încât să obții un arc de cerc din marginea drumului și să realizezi o compoziție geometrică.

A doua imagine e ok, cu excepția faptului că ți se vede umbra - dar nu îndeajuns încât să creeze o siluetă. Așa, din păcate e doar o pată de umbră. Ai fi putut să te lași mai jos în barcă și astfel să corectezi și neajunsul umbririi și ai fi sugerat și mai bine ideea că ești într-o barcă.

A treia e cea mai simpatică - cu vasta turmă ieșită la plimbare. Aici, poza e reușită, sugerezi bine ideea de oi în coloană; la post-procesarea culorilor aș umbla un pic, întunecând o idee cerul, pentru a amplifica dramatismul norilor la apus (și crescându-i contrastul), iar pe oi aș aplica un Remove color cast, pentru a le reda culoarea naturală (e dificil pt aparate, în special la răsărit și la apus, să redea corect culorile pe toată suprafața imaginii.. noroc că există Photoshop Elements, cel mai potrivit și abordabil editor foto Smile ).
avatar
C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 73
Points : 171
Join date : 18/04/2013
https://calatorie-fotografie.forumgratuit.ro

Blasova sau lacul potcoavă Empty Re: Blasova sau lacul potcoavă

Vin Mai 10, 2013 1:23 am
Perfect de acord cu toate sfaturile tale, mai puţin cu cel la a doua imagine, pentru că umbra de pe barcă nu era a mea, eram mai mulţi în barcă şi dacă tot le ziceam mai la dreapta, cădeau din barcă Crying or Very sad
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Blasova sau lacul potcoavă Empty Re: Blasova sau lacul potcoavă

Vin Mai 10, 2013 2:40 am
Și eu sunt de acord cu ce spui. Și pentru o fotografie turistică, evidențiind faptul că ați ajuns pe lacul Blasova, e absolut ok, chiar ai surprins frumos momentul și locurile.

Dacă însă dorești latura artistică de care pomeneai la început, lucrurile se complică. Sunt conștient că adeseori timpul e un factor presant, tocmai de aceea fotografiile artistice se fac de regulă nu în călătorii scurte, ci când ai timp să revii în zile diferite la locul respectiv, după ce ai studiat căderea luminii la diferite ore.

Soarele se mișcă pe cer în medie cu câte 15 grade la fiecare oră, direcția aparentă fiind de la est la vest. Implicit, dimineața fotografiezi dinspre est înspre vest, la amiază dacă poți iei o pauză, ca să nu-ți iasă toți oamenii cu umbre sub nas, iar după-masa fotografiezi dinspre vest înspre est. Ideea e să ai tot timpul lumina potrivită pe direcția pe care fotografiezi tu.

Așa că nu ar fi imposibil de obținut cadrul tău fără umbra respectivă nici cu mai mulți oameni în barcă, doar că la altă oră. Știu că sună pretențios, dar fotografiile de expoziție cer sacrificii, e mult de lucru până scoți una de afișat într-un spațiu public dedicat.

Dar pot spune că potențialul îl ai, mai trebuie puțin cultivat "microbul" și vei face lucruri serioase Wink .
Continut sponsorizat

Blasova sau lacul potcoavă Empty Re: Blasova sau lacul potcoavă

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum