Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă Empty De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă

Lun Iul 28, 2014 7:05 am
"Doresc fotograf de nuntă. Aștept oferte", suna un anunț plasat pe un grup dedicat fotografilor de pe o rețea de socializare. Ce este cel mai frapant la un astfel de anunț e faptul că un presupus fotograf - dacă e să judecăm după publicul prezent pe respectivul grup - ar trebui să știe mai multe despre cum stau lucrurile pe piața serviciilor foto... dacă nu cumva scopul anunțului este tocmai cel de a sonda piața, pentru ca respectivul fotograf să-și conceapă în cunoștință de cauză strategia de prețuri pentru viitorii săi clienți.

În primul rând, aș începe analizarea întrebării privind ofertele de servicii foto cu următoarea constatare: a diferenția serviciile de fotografie de nuntă doar prin preț e ca și cum nu ai face diferența între diversele mărci de haine sau de automobile disponibile pe piață: e drept că tot ești îmbrăcat, chiar dacă porți un sacou turcesc cumpărat din bazar, sau dacă ai investit de până la zece ori mai mult, într-un costum Gucci sau Zara (să nici nu mai vorbim de unicatele realizate de designer-i exclusiviști). De asemenea, patru roți și un volan sunt caracteristici definitorii atât pentru Tata Nano, cea mai ieftină mașină din lume, cât și pentru cel mai exclusivist Ferrari, construit manual, piesă cu piesă.

Iar dacă aplicăm această analogie la ceea ce se petrece pe piața fotografiei de eveniment, vom constata că lucrurile nu sunt deloc departe de acest adevăr: pentru majoritatea publicului, factorul determinant în alegerea unui fotograf îl constituie prețul: cu cât acesta e mai mic, cu atât șansele de a-i fi acceptate serviciile cresc.

Nu degeaba circulă o glumă printre fotografi, despre începătorul Bulă Bulescu Photography (particula Photography din nume e obligatorie), care tocmai și-a luat DSLR și a devenit mare profesionist peste noapte, așa că s-a lansat în fotografia de nuntă, oferind pachete de servicii cu prețul de 150 lei, la care se adaugă ședința foto trash the dress, contra unui pachet de țigări  lol! .

La cealaltă extremă, există profesioniștii experimentați, cu dotări tehnice de top, care oferă ședințe foto în cele mai impresionante locații - incluzând aici hoteluri somptuoase, castele și chiar heliporturi, sau care pot chiar însoți mirii în luna de miere (da, am întâlnit fotografi care au călătorit cu tinerii însurăței până la Viena sau Bruxelles). Evident, o astfel de foto-expediție nu e tocmai la îndemâna oricui... dar cine își permite nu va regreta cu siguranță investiția făcută.

Astfel, diferența dintre un pseudo-fotograf și un maestru al domeniului e puțin spus enormă, dacă nu chiar fabuloasă... iar prețul poate varia de la 150 la 15.000 lei (pentru ședințele de fotografie de nuntă din străinătate). Așadar, a alege fotograful strict după preț e ca și cum ți-ai alege costumul de mire strict ca să fie ieftin... deși, în cele din urmă, fiecare se va întinde cât îl ține pătura (sau, mai exact, portmoneul).
avatar
FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 27
Points : 41
Join date : 23/10/2013

De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă Empty Re: De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă

Joi Aug 07, 2014 1:27 pm
Foarte adevarat acest topic, eu personal pot afirma faptul ca photography nu este neaparat ceva profesional dar nici ceva cu care sa iti fie jena ca fotograf, in fotografie stim foarte bine reclama consta in propriile creatii iar marketingul il faci dupa bunul plac Very Happy

Eu tocmai ce am fost in urma cu putina vreme backup la o nunta cu tot ce cuprinde ea inclusiv faimosul "trash the dress", si pot spune ca fotograful principal are o experienta de peste 16 ani in fotografia de eveniment, eu....experienta de cateva ore fiind si prima nunta.

Rezultatul a fost total opus asteptarilor tuturor inclusiv a cameramanului cu care am participat la eveniment deasemenea si a mirilor si a invitatilor in ideea ca imaginile mele sunt superbe pentru ce doreau mirii mai ales ca eu am fotografiat tot evenimentul ca un papparazzo adevarat, eu ma strecuram peste tot si am folosit in 70% din eveniment un 50mm(75mm pe dx) 1.4 ceea ce a fost destul de dificil mai ales in interior unde a trebuit sa fiu la locul portrivit in momentul potrivit altfel pierdeam momentul.

Fotograful principal, mai exact domnul cu experienta si profesionistul in cauza a realizat aproximativ tot atatea cadre cate am tras si eu in jur de 1000, eu am mers pe 1000 deoarece am vrut sa fiu un "burete" plin de informatie de pe urma acestui eveniment si sa ma "confrunt" cu toate situatiile date.

Eu...sunt baiatul cu photography...mirii m-au contactat prin intermediul facebook-ului si mi-au multumit in fel si chip, cameramanul(omul care a negociat evenimentul cu mirii si persoana care m-a luat pentru eveniment) m-a sunat sa ma felicite si sa-mi multumeasca pentru tot ba chiar sa continui cu el evenimentele de acest gen.

Concluzia mea in urma acestei experiente este ca foarte multi tineri in ciuda experientei precum acei 16 ani de care povesteam pot face fata in majoritatea cazurilor "fotografice" in evenimentele de tip nunti deoarece multi amatori "pesimisti" cum am fost si eu au o imaginatie bogata iar daca mirii sunt tineri ideile se vor combina reciproc...iar comunicarea este foarte relaxanta cand ai miri foarte tineri si tu esti apropiat de varsta lor si rezultatele se vad.

Voi mai merge maxim 2 nunti fara pretentii finaciare deoarece nimeni nu m-a intrebat de sanatate pe parte financiara(nu e problema eu raman "burete") in schimb voi avea un portofoliu foarte interesant.

Ca sfat, nu este neaparat ca un fotograf cu o experienta de peste 500 de nunti este si biletul castigator, deoarece multi fotografi in anumite zone dupa o anumita varsta dupa ce au fotografiat ani si ani multi nu au mai reinvestit in aparatura multi nu mai pun accentul pe acele detalii care se cauta astazi iar in foarte multe cazuri mirii vor acele detalii vor sa vada un fundal blurat la sedinta foto..vor sa vada o editare vizibila ceva mai spectaculos ceva mai diferit decat banalele imagini "corecte dar standard" de aceea este eveniment de aceea momentul e important si frumusetea imaginii, imaginile "standard" sunt banale in multe cazuri, de imagini standard vei avea nevoie la cununia civila unde mirii vor o amintire cu rudele si la iesirea din biserica in rest...fotografia de nunta trebuie sa fie o joaca trebuie sa fie o zi de creativitate sa surprinzi ceea ce multi nu ar surprinde dar in acelasi timp sa fie placut ochiului.

In incheiere, ca fotograf amator...niciodata sa nu imiti pe nimeni, fa-ti propriul stil si vei avea succes Smile
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă Empty Re: De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă

Vin Aug 08, 2014 8:30 am
Bine ai punctat lucrurile, de multe ori se poate întâmpla ca un fotograf bun să fie subapreciat, pe considerentul lipsei de experiență, sau a unui portofoliu foarte extins, deși în realitate se descurcă mai bine decât mulți alții, mai vechi în branșă.

Însă problema pe care o semnalam eu este nu într-atât a celor care se pricep la fotografie și, în pofida lipsei de experiență, obțin rezultate remarcabile, ci a celor care își închipuie că simpla deținere a unui DSLR te face fotograf și care, pe acest considerent, ajung să ceară bani pe niște servicii sub-mediocre. (Nu dau nume, însă te asigur că experimentele tale, pe care le-am văzut în urmă cu câteva luni, sunt mai bune decât cele ale unor fotografi care scot constant bani din activitatea lor... plus că sunt sigur că tu ai evoluat între timp).

E foarte bine că ai mers să fotografiezi la o nuntă - și, aș spune, să mergi la cât mai multe, inclusiv ale prietenilor și neamurilor. Pe de o parte, mai poți economisi darul de nuntă și, pe de alta, acumulezi experiență și rămâi cu niște poze pe care le poți apoi prezenta unor posibili clienți. (Dacă dorești să postezi aici câteva imagini și să îți treci datele de contact, ești binevenit).

Altfel, de acord cu tine, există suficienți fotografi experimentați care - cel puțin din perspectiva prețurilor pe care le practică - sunt supraapreciați. Dacă ai ști sigur că, de banii dați, obții calitatea maximă și că într-adevăr îți vine expertul la nuntă, ar merita... problema e că există cazuri în care fotograful profesionist funcționează ca un "magnet", atrage contractele, grație publicității pe care și-o face și a bugetului care îi permite să participe la târgurile de nunți... după care, are prea multe contracte, pe care evident că nu le mai poate executa singur.

Ce se întâmplă în acest caz? Va angaja un "pozar", pe care îl plătește la nivelul de amator, în timp ce el va încasa de la client prețul întreg. Iar dacă contractul e încheiat pe firma fotografului profesionist, clientul nu are ce-i reproșa, în condițiile în care firma e o entitate abstractă, care se obligă să presteze anumite servicii, cu personalul pe care îl are. Astfel, situația e diferită de încheierea unui contract cu persoana fizică autorizată, caz în care contractezi ca un anumit individ să se ocupe de fotografierea nunții tale.

Dacă reușești să te lipești pe lângă o firmă de organizări de evenimente, aș spune că nu e un lucru rău, cel puțin până ce îți dezvolți portofoliul și te faci cunoscut. Și - ce e cel mai important - fă poze ori de câte ori ai ocazia, fără să te sfiești să experimentezi. Mai ales în condițiile în care acum nu contează într-atât pentru tine să prezinți anumite cadre, din anumite momente perfect surprinse, ci să obții unele poze bune, cu care să te poți promova, ai libertatea totală. Ideea e nu doar să faci 1000 poze, ci să faci 1000 poze experimentând câteva zeci de configurații, până descoperi care se potrivesc cel mai bine mediului, luminii și cu ideea ta despre cum ai dori să-ți arate cadrul.

Încă un pont: poți exploata momentele în care fotograful principal le dă indicații mirilor și îi pune în anumite poziții, pentru a prinde și tu unele cadre. Evident că unghiul va fi diferit și că poza nu va fi identică cu a lui, însă vei ști, pe viitor, cum să-ți poziționezi la rândul tău personajele în cadru.

Mult succes Wink.
Continut sponsorizat

De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă Empty Re: De ce există o varietate extremă în prețurile fotografiei de nuntă

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum