Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Imprimă-ți un selfie cu Canon Selphy la Photo România Festival Empty Imprimă-ți un selfie cu Canon Selphy la Photo România Festival

Dum Mai 18, 2014 12:16 pm
Nu o dată a fost când, călătorind singur și neavând cui da să-mi facă o poză, am încercat să mă imortalizez pe mine însumi, întorcând aparatul și încadrând după reflexia propriului chip în lentila frontală a obiectivului... cu ani buni înainte ca termenul selfie să intre în vocabularul cotidian. În prezent însă, putem vorbi de un veritabil fenomen de masă al fotografiilor selfie, astfel că ediția 2013 a dicționarului limbii engleze editat de Universitatea Oxford a ajuns chiar să includă simpaticul cuvânt.

Cei de la Canon au folosit termenul, cu o grafie ușor modificată, Selphy, pentru gama de imprimante foto portabile ale companiei. Acestea sunt ideale pentru aplicarea unei laturi a conceptului selfie: nu neapărat pentru poze cu propria persoană, cât pentru instantanee, imprimate la scurt timp după capturarea lor cu aparatul, direct de pe card-ul de memorie. Astfel, putem oferi fotografiile noastre prietenilor sau, de ce nu, clienților, la (foarte) scurt timp de la realizarea lor.

În vizită la standul F64 de la Photo România Festival, am avut și eu ocazia de a testa imprimanta Canon Selphy... și ce altă cale mai bună de a o pune la încercare aș fi putut găsi decât listarea unui selfie (sau poze tip "iocu", în limbajul fotografilor din era filmului): eu cu sigla F64?

Imprimanta e realmente micuță (17,8x12,7x6,05 cm), cu o greutate de 810 grame (comparabilă deci cu cea a unui DSLR ), astfel că - după cum îi sugerează și numele - poate deveni un companion al sinelui, însoțindu-ne de exemplu în călătoriile în zone izolate sau, de ce nu, în țări exotice, unde am putea mult mai ușor capta interesul localnicilor și să obținem permisiunea de a-i fotografia dacă le-am putea oferi pe loc câte o amintire. Acest lucru e acum posibil, mulțumită Canon Selphy.

Imprimănțica (dacă pot s-o numesc astfel) se descurcă absolut onorabil, o fotografie de dimensiuni x cm fiind listată în cca. 25-30 secunde, după trei treceri prin dreptul capului de imprimare. Probabil pentru a-i simplifica și miniaturiza mecanica, inginerii de la Canon au optat pentru scoaterea și reintroducerea automată a fotografiei în imprimantă, la fiecare trecere fiind imprimate alte tonuri de culoare.

Astfel, vom vedea cum imaginea noastră ia succesiv tonuri galbene, roșii și, în final, aspectul de fotografie color. Procesul seamănă oarecum cu apariția treptată a imaginilor tip Polaroid, doar că vom putea scoate câte exemplare ale fotografiei noastre dorim, inclusiv la date ulterioare (Polaroid-ul produce unicate, în cel mai strict sens al cuvântului).

Puteți vedea mai jos imaginea tip selfie pe care mi-am făcut-o, precum și imprimanta Canon Selphy în acțiune, listând-o:

Imprimă-ți un selfie cu Canon Selphy la Photo România Festival 10372060_581029408662239_3572063834726969580_n

Imprimă-ți un selfie cu Canon Selphy la Photo România Festival 10259323_581029411995572_4321702096109398917_n

...iar vestea bună este că o astfel de imprimantă nu e deloc scumpă:

Imprimă-ți un selfie cu Canon Selphy la Photo România Festival Canon-Selphy-CP-820-alba-imprimanta-foto-10x15cm-31470-2
Imprimanta foto Canon Selphy CP-820, 398,99 lei în oferta F64
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum