Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren Empty Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren

Sam Sept 21, 2013 3:38 pm
Am văzut în postările anterioare, dedicate filtrului degrade Cokin și soluției echivalente de buget redus, Dorr Go, cum putem echilibra expunerea în zilele cu vreme rea, pentru a obține detalii atât în zona acoperită de cerul mohorât, cât și în cea de pământ din imaginea noastră.

De fapt, să nu uităm că varianta Cokin P reprezintă originalul: să nu uităm că tocmai compania franceză Cokin a fost cea care a inventat acest sistem de filtre pătrate, ce se montează într-o ramă ce poate fi montată, grație inelelor adaptoare de diametre diferite, pe practic oricare din obiectivele noastre:


Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren Kit-filtre-cokin-h250a-nd-gradual-5997-2
Filtrul Cokin H250A ND-Gradual, din oferta F64, instalat în rama dedicată


Există însă și soluții alternative - de la cele de buget redus, oferite de firma germană Dorr (care însă își produce practic toate accesoriile în China) până la cele exclusiviste, oferite de o mult mai reputată firmă (tot) germană, Schneider B+W. Astfel, de la câteva zeci de lei la câteva sute de euro, există variante pentru toate buzunarele. Sau, mă rog, există în lume: dacă produsele cele mai răspândite sunt disponibile în România - Cokin P prin F64 Studio și Dorr Go prin Foto Hobby Shop, pentru sistemul de filtre pătrate de la Schneider B+W va trebui fie să așteptăm până întreprindem o călătorie în străinătate, fie să comandăm unul de pe eBay (deși, la o adică, dacă bugetul ne permite, din Germania ne-am putea cumpăra chiar filtre Zeiss sau Rodenstock, producători chiar mai respectabili decât B+W).

Participând la un workshop foto în Maramureș organizat de Photo Life, am avut ocazia de a testa cele trei sisteme pe teren - și, din acest punct de vedere, aș putea afirma că vremea rea a fost un factor benefic, obligându-mă să folosesc intens filtrele. Rezultatul este vizibil din imaginile de mai jos, realizate, rând pe rând, fără filtru, cu Dorr Go-ul meu, cu B+W-ul și Cokin P-ul:

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren 9863474554_f01f56f8d0_z
Imaginea-martor, realizată fără niciun filtru.

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren 9863483966_da848af3ae_z
Imagine realizată prin filtrul Dorr Go

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren 9863484226_48cf5e8f0a_z
Imagine realizată prin filtrul Cokin P

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren 9863578983_9b4ac3380a_z
Imagine realizată prin filtrul B+W

Rezultatele sunt doar parțial influențate de prețul echipamentelor testate: dacă se observă un scharf general mai bun al imaginilor obținute prin filtrele Cokin și B+W decât prin Dorr Go-ul de buget redus, între Cokin și B+W avantajul principal al celui din urmă vine din dimensiunile mai mari, care permit evitarea efectului de vignetare a colțurilor (deși este posibil ca acesta să fi fost evitat și ca urmare a faptului că am poziționat filtrul cu mâna, adaptorul pentru B+W-uri fiind diferit ca formă și mărime de cel pentru Cokin-uri (acesta din urmă fiind însă identic cu cel pentru Dorr Go).

Dorind să mă conving cât e de pronunțată posibila pierdere de detalii cauzată de fiecare din filtre, am decis să analizez și un crop:

Cokin P vs Dorr Go vs B+W - Filtrele degrade testate comparativ la ieșirea pe teren 9863474354_a7c705be1f_z
Dincolo de faptul că în cazul Dorr-ului acesta a fost introdus mai adânc în rama adaptoare, ducând la o întunecare mai puternică a imaginii în zona casei din cărămidă, se observă că B+W-ul a permis păstrarea celor mai multe detalii, comparativ cu imaginea-martor, fără filtru.

Totuși, trebuie să ținem cont că aceste filtre vor fi utilizate aproape exclusiv în fotografia de peisaj - domeniu mai puțin comercial, spre deosebira de fotografie de studio sau de eveniment - puțini fotografi ajungând să chiar câștige bani din acest gen de imagini. Astfel, fiind vorba mai mult de un hobby, aș aprecia că soluția oferită de Cokin reprezintă cel mai bun compromis calitate-preț; când bugetul e însă problematic, nici varianta celor de la Dorr nu trebuie ignorată.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum