Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 27
Points : 41
Join date : 23/10/2013

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Mier Oct 30, 2013 11:20 am
Referitor la blit, pe 1 este reducere la blitz sb-700 si sunt dispus sa il achizitionez daca acesta va scadea sub 1000 ron, ce parere ai merita investitia este un pret corect sub 1000?Cat de important consideri un blit extern ca sb-700 pentru fotografie in general.
Astept un raspuns te rog deoarece sunt pregatit sa il achizitionez in cazul in care reducerea va fi decenta, mersi!
P.s Ma bucur ca a doua editare a iesit la poza !Very Happy
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Joi Oct 31, 2013 1:49 am
Am un blitz Nikon SB-700 din ianuarie 2012 și m-am servit de el fără nici cea mai mică problemă - aceasta deși recordul de utilizare a fost într-o zi de vară, când la nunta unor prieteni am făcut cca. 850 cadre în 4 ore, toate la blitz.

Deși erau cca. 30 grade, nu am ajuns să intre în funcțiune protecția termică (spre deosebire de blitz-urile no-name, SB-700 dispune de o funcție care rărește cadența la care te lasă să declanșezi dacă se supraîncălzește, pentru a nu se arde lampa).

Dacă merită SB-700, aș spune că da, oferă raportul cel mai potrivit performanță-preț din gama Nikon: SB-400 e minuscul, fiind gândit pentru aparatele compacte cu patina de blitz, nu atât pentru DSLR-uri, iar SB-910 doar că e mai puternic și are unele funcții pentru fotografia de studio. Însă eu dacă ar fi să fac frecvent fotografie de studio mi-aș cumpăra blitz-uri dedicate, care se alimentează de la priză - în genul Elinchrom D-Lite RX.

Altfel, un SB700 te ajută în fotografia de portret atât în interior cât și în exterior, ștergând umbrele de pe fața subiectelor tale. Iar lumina oferită îți va permite să fotografiezi liniștit fără să ai nevoie de diafragme mai deschise de f/5,6, cât oferă majoritatea obiectivelor de buget. Mai jos poți vedea o fotografie de la nunta de care pomeneam anterior, realizată cu SB700 și obiectivul 18-105 mm - și încă nu aveam D90-ul, doar D3100:

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Cristina-&-Andrei-DSC_3669

Pe de altă parte, doar tu știi ce gen fotografic urmează să practici: dacă intenționezi să te lansezi în fotografia de eveniment/portretistică, un blitz extern e o dotare obligatorie - cu cel încorporat nu doar că te faci de râs, dar faci fețele oamenilor să lucească de parcă ar fi transpirat toți în exces. Însă dacă vei face mai mult fotografie turistică și doar 1-2 evenimente pe an, nu se prea justifică investiția.

Blitz-ul e bun pentru "inghețarea" acțiunii, surprinderea momentului fără dâre generate de neclaritatea de mișcare. Am fi tentați așadar să-l folosim la competițiile sportive sau la festivaluri... doar că acolo de regulă nu e permisă fotografierea cu blitz, pentru a nu deranja atleții/artiștii. Acolo, tot obiectivul fix luminos rămâne baza - și dacă ești la distanța potrivită, vei fi încântat ce poate cel de 50 mm Wink.

Cam astea ar fi argumentele pro și contra blitz-ului extern. În ce privește prețul, nu îmi amintesc să fi fost atât de jos la reducerile anterioare (poate pe la 1199), doar că se oferea cu baterii reîncrăcabile (uneori și cu încărcător) sau cu umbrelă și stativ - care într-un fel ar merita, dacă dorești să experimentezi fotografia de studio... doar că pentru rezultate optime ai avea nevoie de două, așa că mai bine alegi pachetul cu baterii reîncărcabile. Oricum ai avea nevoie (consumi un set pe la 250-300 cadre).

Acum văd că e 1299 lei cu încărcător și baterii la F64... așa că mult succes să fie la promoția pe care ți-o dorești!
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Joi Oct 31, 2013 3:04 pm
Update: a început promoția Black Friday Pro la F64 și văd că SB-700-le e 1099 lei, deci nu departe de prețul pe care îl ținteai.

Din câte constat, nu de fiecare dată promoțiile sunt la aceleași articole, însă observ o manevră inteligentă a celor de la F64: dacă anul trecut toți distribuitorii majori de echipamente foto s-au înghesuit în a face oferte de Black Friday (asta deși Ziua Recunoștinței, care se sărbătorește în ultima joi din noiembrie, e o sărbătoare provenind de la puritanii americani, religie aproape absentă în România), anul acesta lucrurile s-au nuanțat un pic.

Astfel, F64 a decis să o ia înainte, inițiind prima campanie de "Reduceri Monstruoase" de Helloween (30 octombrie), pentru ca pe 1 noiembrie să aibă loc campania Black Friday Pro - în care sunt puse la reducere echipamente de clasă profesională și cele destinate amatorilor cu pretenții (și posibilități financiare pe măsură).

Totuși, nu e neapărat să-ți iei un Nikon D610 - care vine cu o reducere impresionantă, de 3000 lei - pentru a beneficia de promoție: și blitz-ul pe care ți-l doreai, SB700, e la un preț bun, chiar mai bun decât m-aș fi așteptat.

Mă rog, nu cred că ies cei de la Nikon în pierdere, la cum au crescut discret prețurile la aproape întreaga gamă de obiective, în ultimii doi ani. Dacă la început explicația cu inundațiile din primăvara lui 2011 ce au lovit Thailanda (țară unde sunt produse cam toate aparatele destinate utilizatorului individual) sunau plauzibile, mai departe e de presupus că a fost pur și simplu un calcul de tip cerere-ofertă: odată cu scăderea prețului la aparate, a crescut cererea pentru obiective, iar compania a profitat, majorând treptat prețul, fără a-și știrbi baza de clienți.

În aceste condiții, sunt cu atât mai binevenite promoțiile cu care ne îmbie distribuitorii de aparate foto în prag de sărbători Smile.
avatar
FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 27
Points : 41
Join date : 23/10/2013

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Vin Noi 15, 2013 4:09 pm
Desi fac un reply intarziat datorita faptului ca nu am fost atent cand sunt logat si cand nu (nu am observat ca m-am delogat) si de fiecare data cand intram pe forum totul era neschimbat Very Happy, crezand ca inca nu am primit o parere din partea ta, dar acum citind raspunsul cu atentie, am observat ca si tu folosesti un sb-700 de care esti incantat fapt care intareste posibila mea cumparare la urmatoarea promotie sau dupa blackfriday, observ ca black friday este pe 22 motiv pentru care sunt pregatit de cumparat body+1 obiectiv 50mm f1.8g cred ca este perfect ca start.
Initial ma tot gandeam care ar fi alegerea corecta pentru fotografii de tip portret/posibil "evenimente" mai "putin" importante si oarecum cateva landscape si aici oscilam intre d7000 posibil d7100 (vad ca intra in black friday daca nu ma insel si acum este 3999 la un eventual pret de 3300/3400 la oferta eu zic ca merita sa merg pe 7100) obiectivul de 50 si sb-ul sau in loc de sb eventual un 17-50 2.8 fara vc de la tamron(vc-ul e mai scump si am inteles ca are probleme mari de focus din cauza vc-ului) ideea fiind ca 17-50 este in pretul blitului, nu stiu sincer pe ce varianta sa ma orientez dintre acestea sa inlocuiesc 17-50 cu sb-ul sau sa ma orientez direct pe sb.
Si inca ceva care imi da batai de cap cand ma gandesc la d7100 sunt 4 lucruri care pot reprezenta un lucru bun sau rau:1-Ecran mai mare fara protectie ca la d7000/d90.
2-24mpx(fishiere raw mari)
3-Nu are filtru AA (o fi de bine nu o fi de bine, sunt curios daca e vre-o diferenta daca vorbim de curatarea senzorului in sensul ca pot afecta senzorul la o eventuala curatare?)
4-Vorbim de accesorii putin mai scumpe.
Mersi de sfaturi, abea astept sa ma vad odata cu aparatura Smile) !Stima.
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Vin Noi 15, 2013 5:10 pm
Salutare si multumesc de aprecieri! Eu de regulă intru pe forum în fiecare zi, încercând să răspund cât de prompt la fiecare postare - dacă nu în aceeași zi, cel târziu în următoarea.

În ce privește Tamron-urile, în afară de preț nu sunt prea multe lucruri care să le recomande. Și bine știai, există un oarecare risc de a cumpăra un obiectiv cu erori de focalizare. Eu am nimerit o dată un 70-300 cu erori grave... noroc că era într-o consignație, unde l-am și lăsat Very Happy.

Eu unul aș merge mai bine pe două fixe - 35 mm f/1,8, 50 mm f/1,8 și obiectivul kit. Ieși tot pe acolo cu banii, însă calitatea e net superioară. M-am "jucat" de curând cu un 17-50 mm de la Tamron, voi reveni cât de curând cu imagini.

Dacă dispui de bugetul pentru D7100, e alegerea cea mai potrivită pentru zilele noastre: aparatul vine să corecteze unele defecțiuni care au afectat numeroase D7000-uri, aducând pe deasupra o îmbunătățire generală a calității imaginii și o rezoluție sporită.

Faptul că un RAW e mai mare nu e așa grav: eu trag RAW+JPEG Basic și periodic fac ordine, păstrând doar RAW-urile care merită cu adevărat. Vei vedea că pentru o imagine pe care o ții doar ca amintire calitatea Basic e arhisuficientă - chiar și pe D90-ul meu - iar RAW-uri merită să ții de la (cu indulgență) 15-20% din cadrele pe care le tragi.

Lipsa ecranului de protecție mi se pare o găselniță de marketing... pe care o rezolvi de la un magazin de accesorii GSM: aplici o folie pt. smartphone-uri. Am aplicat una pe D3100, aparat care, la fel cu D7100, nu vine cu protecția din policarbonat. De un an și jumătate nu m-a părăsit, dar și-a făcut cu brio treaba, încasând câteva zgârieturi care altfel ajungeau pe ecran.

Am discutat cu reprezentanți ai Skin despre eliminarea filtrului Anti-Aliasing și am mai "săpat" pe net; concluzia e că oricum elementele fotosensibile ale senzorului nu sunt expuse direct, existând un strat transparent de protecție deasupra acestora.

Îmi mențin părerea în ce privește blitz-ul: dacă crezi că vei face portretistică, ia-ți-l. Dar nu te aștepta să faci fotografie glamour cu 18-55-ul (deși acela e ff. bun pt. peisaje), chiar dacă ai SB-700. Așa că mai bine alege D7100 + 18-55 + 50 f/1,8 AF-D.

Blitz-ul ia-l eventual la reducerile de prin ianuarie-februarie, după ce te mai echilibrezi cu bugetul și ai exersat mai multe cu aparatul. Iar 17-50-ul... lasă-l la categoria Câștigați bani stând în pat sau Oferim 50.000 Є pe o mașină de cusut de pe vremea lui Pazvante Laughing.
avatar
FrateanRazvan
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 27
Points : 41
Join date : 23/10/2013

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Sam Noi 16, 2013 2:11 pm
Foarte interesant reply nu ma asteptam, in sensul ca nu ma asteptam la un 18-55 in trusa dar daca pentru landscape este bun la focala de 18 atunci sigur il vor lua in calcul mai ales avand in vedere ca este un pret accesibil, 50mm dc d-u? (costa doar 500 lei pe cameredigitale) si nu g-ul? doar din punct de vedere financiar este un best buy sau diferentele de calitate intre d si g sunt infime?   comparate cu pretul realtiv dublu intre cele doua obiective de 50.Deci asa cum ma gandeam trebuie sa iau in serios acel sb-700 daca voi dori performante in ceea ce priveste portrete,nu credeam ca 17-50-ul nu este wow din cate am citit lumea este relativ multimita datorita f 2.8 si a pretului comparativ cu mult mai scumpul 17-55 de la nikon.
In ceea ce priveste filtrul low pass sau mai bine zis inexistenta acestuia pe modelul d7100 ma bucur ca nu afecteaza "expunerea senzorului" la o "eventuala interventie", cat despre modelul d7100 sunt mai mult ca sigur ca il voi achizitiona de black friday (observ ca este bagat in oferta daca nu vad eu gresit) daca pretul va scadea semnificativ in jurul lui d7000 actual.
Si totusi pacat de acel screen protector care lipseste pentru acest model, de prima data cand ma uitam la d90 si atunci am vazut primul screen protector deja dadea o tenta profi aparatului si tocmai si foarte uitil pentru unii, pacat ca nikon nu a luat in calcul un screen protector preferam ecranul lui d7000 cu protectie, ce sa spun sa speram ca pe viitor nu vor transforma clasa d7xxx in modelele gen d5xxx cu ecran "rabatabil"!Mersi de pareri Very Happy!
Astept data de 22 sa vad ce oferte imi fac producatorii si sa stiu pe ce ma orientez.
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Dum Noi 17, 2013 11:20 am
In ce priveste obiectivul de 50 mm, eu am gandit in felul urmator: daca tot am platit pentru motorul de focalizare din aparat, de ce sa mai dau inca o data banii pe el, cat inca se mai gaseste varianta D, fara Af-S? Asa ca am preferat sa fac o economie de 400 lei (sau chiarf 5, in conditiile in care eu mi l-am luat la o reducere, cand costa 499 lei).

In afara ca nu focalizeaza automat pe D3100, nu vad ce dezavantaje ar avea... sau poate chiar are un avantaj: avand inel de diafragma, il poti folosi ok si pe tubul macro cand vei dori asa ceva. Am si niste tuburi macro in colectia de accesorii foto, poti vedea ce avantaje iti aduce utilizarea lor in articolul http://www.calatorie-fotografie.net/t157-fotografia-macro-utilizand-tuburi-de-extensie.

Iar 18-55-ul e chiar mai bun decat 18-105, la focala cea mai larga,de 18 mm. In rest, la focale mai lungi, nu neg, are usoare pierderi de claritate in zonele periferice ale cadrului... dar eu prefer combinatia kit pt. incadrarile largi + obiectivele fixe pt celelalte focale, decat un zoom indoielnic - si la care dupa un an - un an si ceva exista riscul sa se slabeasca inelul de zoom, lungindu-se singur obiectivul cand fotografiezi in jos... (situatie, inteleg, destul de comuna pe Tamron-uri).

Anticipand articolul mai amplu, revin cu o poza facuta cu Tamron 17-50:
Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 10910213356_97d5e02eec_z
1/200 sec., f/2,8, ISO 400

Dupa cum poti observa, literele albe au un usor contur mov... ceea ce e in fond o aberatie optica a lentilelor. E drept ca la diafragme de peste 5,6 nu mai apare, dar dai banii in plus pe un obiectiv cu f/2,8 tocmai pentru a-l folosi la astfel de diafragme deschise... altfel ar fi bune si cele cu f/5,6 din fabricatie.
Continut sponsorizat

Inca o idee. Blitz Nikon SB-700 Empty Re: Inca o idee. Blitz Nikon SB-700

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum