Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cât contează mărimea senzorului, la aceeași rezoluție. Nikon D3100 vs Nikon 1 V2 în test comparativ Empty Cât contează mărimea senzorului, la aceeași rezoluție. Nikon D3100 vs Nikon 1 V2 în test comparativ

Lun Noi 04, 2013 3:41 am
De multe ori, marketing-ul producătorilor de aparate foto tinde să accentueze un singur parametru tehnic, rezoluția senzorului fotosensibil. Cu fiecare nou model, aceasta este mai mare și mai mare: dacă în anul 2001 primul meu aparat digital, Polaroid PDC-640, avea o rezoluție de 0,3 MPx (640 x 480), 14 MPx în ziua de azi sunt o valoare cât se poate de comună, ce se regăsește pe DSLR-urile destinate amatorilor, ca Nikon D3100, aparat capabil să produică imagini de 4608 x 3072 pixeli... asta ca să nu vorbim de modele de top, ca Nikon D800 (cu un preț de 9499 lei la reducere), cu ai săi 36 MPx (7360 x 4912).

Totuși, rezoluția nu e singurul factor pe care trebuie să-l avem în vedere atunci când comparăm două aparate: e perfect posibil ca cu o rezoluție mai mică, dar cu un senzor cu o suprafață mai mare, să genereze o imagine de calitate mai bună, mai puțin afectată de "purici" cauzați de interferențele între celulele fotoelectrice ce compun pixelii vecini, decât un aparat cu o rezoluție mare și un senzor minuscul. Cazul clasic: un DSLR vechi de ani buni și cu o rezoluție mică, precum Nikon D70, cu ai săi 6 MPx va scoate fotografii mai bune decât un aparat compact de 12 sau 14 MPx.

Fenomenul e observabil, în mai mică măsură, și pe aparate din aceeași generație și cu aceeași rezoluție: un aparat cu un senzor mai mare ar trebui să producă imagini mai bune decât unul cu aceeași rezoluție, dar o suprafață mai mică a senzorului de imagine.

Am decis să verific practic această teorie adânc încetățenită între fotografi, testând D3100-le meu, cu senzorul său de 14 MPx (format APS-C, dimensiuni fizice 23,6 x 15,8 mm = 372,88 milimetri pătrați), comparativ cu un aparat mirrorless Nikon 1 V2, cu un senzor cu aceeași rezoluție, 14 MPx, dar o treime din suprafață (format CX, 13,2 x 8,8 mm = 116,16 mm pătrați).

În acest scop, am fotografiat aceeași scenă cu ambele aparate (ușoarele diferențe la încadrare apărând ca urmare a mobilității reduse a V2-ului, legat cu cablu în showroom). Dată fiind lumina destul de limitată, am fotografiat la ISO 800, folosind un timp de 1/80 sec. și o diafragmă de f/5,6 (am dorit ca diferențele de profunzime de la diafragme deschise să fie minime, cunoscut fiind faptul că senzorii mai mici, format CX, au o profunzime mai mare la aceeași diafragmă decât cei APS-C).


Cât contează mărimea senzorului, la aceeași rezoluție. Nikon D3100 vs Nikon 1 V2 în test comparativ 10667930615_bff848e8c0_z
Clic pe imagine pentru a o vedea la rezoluția maximă, pe server-ele Flickr


Dacă era de așteptat ca senzorul de pe V2 să genereze mai mulți purici decât cel de pe D3100, datorită densității mai mari a pixelilior, totuși lucrurile nu sunt pe atât de mult în defavoarea V2-ului pe cât ar indica-o diferența de suprafață dintre senzorii CX și APS-C. Astfel, granulația deranjantă este prezentă (în cantități limitate) doar pe suprafețele contigue de culoare închisă.

Aș aprecia chiar că se resimte în calitatea imaginii finale prețul de peste două ori mai mare a V2-ului față de D3100: în pofida dimensiunilor mai mici ale senzorului, imaginea e neașteptat de bună, fiind apropiată aproape până la confuziune cu cea produsă de un DSLR (fie el adresat amatorilor, același fiind în fond și publicul țintă al aparatelor mirrorless).

D3100 câștigă, după cum am văzut, la redarea suprafețelor contigue de aceeași culoare, pe când V2, la redarea muchiilor obiectelor, unde imaginea arată mai scharf, cu detalii fine mai clar conturate.

De altfel, singurele dezavantaje majore ale V2 în competiția cu D3100 ar fi absența patinei standard de blitz și sensibilitatea ISO cu o treaptă mai mică (6400 față de 12800). Altfel, viteza sensibil mai mare de fotografiere în rafală (V2 permite atingerea a 10 cadre/sec. folosind obturatorul mecanic și până la 60, utilizându-l pe cel electronic, pe când D3100 e limitat la 3 cadre/sec) și timpul semnificativ mai scurt de expunere - 1/16000 sec., față de 1/4000, recomandă clar V2-ul ca un aparat excelent pentru fotografierea scenelor de acțiune fără a investi cca. 20.000 lei în aparate profesionale, pe când D3100 rămâne un aparat DSLR de buget... și cam atât.

În consecință, Nikon 1 V2 se impune ca o recomandare excelentă pentru amatorii cu posibilități financiare, calitatea imaginilor fiind sensibil peste ce ne-am aștepta de la un senzor cu o treime din suprafața unui APS-C.


Cât contează mărimea senzorului, la aceeași rezoluție. Nikon D3100 vs Nikon 1 V2 în test comparativ Nikon-d3100-kit-af-s-18-55mm-vr-dx-16158
Nikon D3100, 1699 lei în oferta F64 cu obiectivul kit 18-55 mm



Cât contează mărimea senzorului, la aceeași rezoluție. Nikon D3100 vs Nikon 1 V2 în test comparativ Nikon-1-v2-nikon-10-30mm-f-3-5-5-6-negru-24188
Nikon 1 V2, 3999 lei în oferta F64 cu obiectivul kit 10-30 mm + un obiectiv 30-110 mm și un card de 16 GB cadou
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum