Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
FlaviaBochis
FlaviaBochis
Posts : 9
Points : 19
Join date : 26/04/2013
Age : 28
Location : Cluj - Napoca
http://flaviabochis.blogspot.ro/

Calatorie in cer.. Empty Calatorie in cer..

Mar Aug 27, 2013 5:31 am
Din calatoria mea in cer.. pot spune foarte putine lucruri. Insa, m-am incarcat cu sentimente pozitive si am dat frau liber gandurilor mele, care au tradus experienta in versurile si imaginile de mai jos...flower 

Când norii au ca cer - pământul,
iar eu sunt prea sus ca să mă vezi..
acolo unde parările-și pierd cântul,
iar ploaia își pierde din sens..
acolo, pentru prima oară
mi-am pierdut orice interes
pentru lumea exterioară.

Când norii îți luminează
cele mai întunecate gânduri..
iar forma lor te-acoperă
în repetate rânduri,
îți rămâne atunci..
să lași să iasă mizeriile
și-amurgul
să ia cu el rănile-ți adânci.

Când norii dispar, și-ți rămâne
infinitul de culori..
privește.. nimic să nu te-amâne
căci privind prin ochi neștiutori
începi a vedea lumea
prin ochi de scriitori.

Când credința îți aduce
nori giganți într-un infinit hazliu,
ia cu sufletul ce cu fizicul nu poți duce..
și-așează-le apoi toate într-un colț din lume viu
când cobori, iar norii au ca cer - un înfricoșător pustiu.


Calatorie in cer.. Paradise+-+FLAVIA++BOCHIS+(6)

Calatorie in cer.. Paradise+-+FLAVIA++BOCHIS+(3)

Calatorie in cer.. Paradise+-+FLAVIA++BOCHIS+(5)

Calatorie in cer.. Paradise+-+FLAVIA++BOCHIS+(1)

Calatorie in cer.. Paradise+-+FLAVIA++BOCHIS

S-ar putea sa-ti placa si micul filmulet in care spre sfarsit, se poate observa cum avionul patrunde norii.. ENJOY <3

lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Calatorie in cer.. Empty Re: Calatorie in cer..

Mar Aug 27, 2013 1:07 pm
Bun venit pe forum, Flavia!

Și în primul rând, mă bucur că ai avut ocazia să faci o călătorie interesantă, în care să-ți pui talentul fotografic la încercare. Apreciez faptul că știi să alternezi cadrele color cu cele din care transpare doar jocul contrastelor... ba chiar, aș mai adăuga, grație editării ingenioase ai reușit să corectezi unele deficiențe de contrast cauzate de fotografierea prin geamul avionului

Din păcate, alte posibilități de a fotografia la înălțime - ca închirierea unui elicopter sau a unui balon cu aer cald - ar costa mult mai mult decât un zbor prin Europa, probabil cât unul până în SUA sau China... iar dronele teleghidate sunt jucării care urcă până la abia 4-5% din altitudinea aeronavelor. Așa că fotografierea din avion în timpul unei călătorii rămâne cea mai la îndemână soluție pentru majoritatea dintre noi... totul e să respectăm normele de siguranță indicate de personalul de la bord și să nu lăsăm obiecte nedepozitate corespunzător în timpul manevrelor mai delicate ale aeronavei Very Happy.

Dacă stau să mă gândesc, eu am zburat o singură dată de când am DSLR - de fapt, chiar în ziua în care mi-am cumpărat D90-ul de la București. Prezint și eu un cadru nocturn, de deasupra Sibiului (din cauza vremii nefavorabile de la Cluj, zborul a fost redirecționat spre Sibiu, de unde am venit cu autocarul).

Calatorie in cer.. 9608066043_9c2b69a9c7_c

Am fotografiat utilizând focalizarea manuală a obiectivului fix de 35 mm, f/1,8, menținând timpul de expunere la un 1/30 sec. rezonabil pentru a obține o imagine clară (cât timp nu e scalată la 100%)... mă rog, ideea este că ai nevoie și de un dram de noroc pentru cadre reușite din avion - și mă bucur încă o dată că l-ai avut. Alături de talentul tău, ai prins niște cadre chiar reușite!

E o bucurie de asemenea să descopăr spiritul tău poetic... te asigur că nu e puțin lucru să așterni în versuri simțămintele pe care le-ai avut.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum