Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Ora de 64 de minute - Despre promoții, număr de utilizatori și... timp  Empty Ora de 64 de minute - Despre promoții, număr de utilizatori și... timp

Mar Noi 12, 2013 12:21 pm
Deși încă nici nu am intrat în postul Crăciunului, sezonul cumpărăturilor se apropie cu pași tot mai repezi... și, după cum am mai arătat, deși Ziua Recunoștinței nu e o sărbătoare oficială nicăieri în Europa, tradiția zilei de reduceri în ziua următoare marii sărăbători naționale americane, a prins tot mai mulți adepți și între comercianții din țara noastră.

Și cum toți marii distribuitori de echipamente foto s-au întrecut în promoții de Black Friday - anul trecut și F64 Studio aderând la tendințe - publicul deja a învățat obiceiul și așteaptă cu înfrigurare ora 0 din ultima vineri a lunii noiembrie (29.11.2013, mai exact). Anul trecut, am constatat un aflux imens de vizitatori, server-ele f64 clacând la scurt timp după lansarea promoțiilor - iar la eMag Black Friday nu a început decât dimineața, în jurul orelor 8.

Anul acesta însă, cei de la F64 au decis să aplice cât mai multe din învățămintele trase cu ocazia promoțiilor din 2012. Astfel, au organizat o primă promoție, dedicată profesioniștilor, pe 1 noiembrie, iar azi, începând cu orele 14:00, promoția Ora de 64 de minute:
Ora de 64 de minute - Despre promoții, număr de utilizatori și... timp  Banner


Dacă de 1 noiembrie, când reducerile vizau exclusiv echipamentele profesionale (cel mai ieftin obiectiv aflat la reducere fiind un Nikon 70-300 mm, redus de la 2199 la 1899 lei, iar cel mai scump, aparatul D800, redus de la 12999 la 8999 lei), Ora de 64 de minute a vizat în special aparate compacte, dedicate amatorilor.

Ce e sigur este că afluxul de vizitatori a fost atât de ridicat, încât timp de mai bine de jumătate de oră, server-ele clacaseră și afișau următorul mesaj de eroare:

Ora de 64 de minute - Despre promoții, număr de utilizatori și... timp  1462862_10152205183807454_48575853_n

Abia începând cu 14:25 am putut intra fără probleme și vedea ofertele de pe site. Deduc că la fel au pățit și majoritatea vizitatorilor, aceștia fiind însă mai interesați de a studia piața decât de a face achiziții - dacă de Black Friday majoritatea produselor de pe stoc se epuizează rapid, acum au fost suficiente până târziu, aproape de finele promoției (ultima dată am verificat în jurul orelor 14:55).

Principala lecție este următoarea: urmăriți ofertele și intrați cât mai la începutul promoțiilor. E foarte posibil ca la scurt timp server-ele să dea erori, astfel ca să nu puteți duce comanda la bun sfârșit chiar atunci. Dacă sunteți hotărâți să cumpărați ceva, reveniți după câteva ore, când lucrurile s-au mai liniștit și a trecut valul de curioși.

Dacă nu ați reușit să cumpărați produsul dorit, nu disperați prea tare: e posibil ca, începând cu lunile ianuarie-februarie, să îl găsiți la un preț apropiat de cel din noaptea de Black Friday (anul trecut, înainte de promoții, Nikon D90 era 2699 lei; eu mi l-am cumpărat la reducere cu 1799, iar din primele săptămâni ale lui 2013, prețul s-a stabilizat la 1999. E ceva mai mult de 1799, dar totuși semnificativ mai puțin decât cei 2699 de dinainte).
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum