Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cât sunt de adevărate ofertele de Black Friday? Au rămas mai puțin de 30 de ore până la Black Friday 2015! Empty Cât sunt de adevărate ofertele de Black Friday? Au rămas mai puțin de 30 de ore până la Black Friday 2015!

Mier Noi 18, 2015 9:36 am
Doar 28 de ore și câteva minute ne mai despart de ediția de anul acesta a celei mai mari promoții la echipamentele foto de peste an, Black Friday!

Judecând după ofertele de anii trecuți, dar și după ce a fost de mai exclusivistul Black Friday Pro (unde ofertele se adresează în special profesioniștilor într-ale fotografiei, sau ultra-împătimiților de echipamente de top), e de așteptat ca prețurile pentru unele echipamente să scadă destul de mult, încât să le facă atractive.

E drept că reducerile nu sunt chiar atât de fabuloase pe cât vor comercianții să scrie (de multe ori ei raportând procentul reducerii la prețul de lansare al produsului și nu la cel - semnificativ mai mic - cu care s-a vândut aparatul în ultimele luni), dar chiar și așa Black Friday rămâne de departe cel mai bun moment pentru a face achiziții.

Să luăm doar două exemple, DSLR-ul full-frame pentru entuziaști Nikon D610, care anul trecut de Black Friday putea fi cumpărat la 4999 lei (față de prețul uzual de 6498 lei în oferta F64, sau de cel de referință, de 6999 lei), sau cel al frățiorului său mai mic, cu senzor APS-C, Nikon D7100.

În cazul acestuia, situația e mai interesantă: după o perioadă în care costase 4499 lei, Nikon D7100 se vindea anul trecut de Black Friday cu o reducere serioasă, fiind disponibil la 2999 lei, iar anul acesta, de Black Friday Pro au existat câteva exemplare chiar la 2698 lei. E drept însă că prețul la care se vinde acum, înainte de Black Friday, e nițel umflat: 4398 lei în oferta F64, în condițiile în care din martie până în octombrie acesta a putut fi cumpărat la doar 3498 lei.

Iar dacă ne uităm bine în ofertă, observăm că și acum există un pachet Nikon D7100+obiectiv 18-105 mm, la 4198 lei. Cu alte cuvinte, un preț mai mic pentru kit-ul aparat+obiectiv decât pentru aparatul cumpărat separat  Exclamation . Aceasta în condițiile în care un obiectiv 18-105 mm f/3,5-5,6 se vinde uzual la 1299 lei, iar la reduceri, la cca. 1000-1100 lei. Cu alte cuvinte, am plăti în realitate cca. 3100-3200 lei pe body-ul Nikon D7100, asta chiar fără oferta de Black Friday.

Chiar și așa, dacă D7100 va fi disponibil la 2700-3000 lei, tot va fi o ofertă care să nu poată fi refuzată  cheers .


Cât sunt de adevărate ofertele de Black Friday? Au rămas mai puțin de 30 de ore până la Black Friday 2015! 22181-736
Black Friday 2015, în scurt timp la F64!

lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Cât sunt de adevărate ofertele de Black Friday? Au rămas mai puțin de 30 de ore până la Black Friday 2015! Empty Blec Fraidei - țeapa anului 2015 :p

Mier Noi 25, 2015 5:17 am
Update: Din păcate, după ediția de anul acesta a Black Friday-ului, nu îmi rămâne decât să strig ȚEAPĂĂĂĂ!  lol!

Cel puțin în ce privește echipamentele Nikon (care, de altfel, au ponderea cea mai mare a vânzărilor din România), am întâlnit o situație destul de nefavorabilă achizițiilor: cel mai vândut DSLR full-frame, Nikon D610, nu a mai ajuns la prețul de anul trecut (4999 lei), fiind comercializat la un preț cu 10% mai mare, 5497,9 lei.

În schimb, concurentul direct, Canon 6D, a fost scos la vânzare la prețul de anul trecut, 4999 lei (față de acelați preț uzual, de 6499 lei; e drept însă că nikoniștii au crescut prețul uzual de la 6499 la 6999 lei înainte de Black Friday, tocmai pentru a nu-l reduce în aceeași măsură; acum, după ce a trecut valul reducerilor, D610 e din nou 6499 lei în oferta F64).

Probabil că distribuitorul Nikon, Skin Media, a constatat care sunt cele mai dorite produse și a evitat să le includă în ofertele de Black Friday, pentru că oricum aveau trecere, astfel încât nu avea prea mare sens să-și reducă încasările. Cel mai clar exemplu e cel al acumulatorului En-El15, folosit pe majoritatea aparatelor din gama curentă (D7100, D7200, D610, D810), al cărui preț nu a fost redus deloc de Black Friday anul acesta (rămânând la 299 lei, pe când anul trecut fusese redus de la 299 la 229 lei).



Probabil singurul aparat care a meritat în continuare cumpărat a fost Nikon D7100, disponibil la același preț ca anul trecut, 2999 lei (redus de la 4398 lei, aparent. Spun "aparent" pentru că pe întreg parcursul verii, până la începutul lui octombrie, aparatul se vindea cu 3498 lei, fiind mai puțin relevant deci prețul cu care a fost lansat în urmă cu doi ani pe piață).

Reducerea reală a fost așadar de cca. 14%, nu de aproape 32%, cum ar dori mașinăria de marketing a Nikon/Skin Media/F64 să ne facă să credem.

Din păcate însă, efectele Black Friday-ului se simt cel mai tare asupra vânzării de produse second-hand: e mult mai greu să-ți vinzi aparatul, chiar fiind relativ puțin folosit, la un preț decent, cumpărătorii susținând că "de ce ceri atât, doar acela e (aproape cât) prețul de Black Friday!"

Cumpărătorii de aparate second-hand uită că e posibil ca în realitate de Black Friday să fi fost oferite doar câteva bucăți, care s-au epuizat în primele ore... sau s-ar fi epuizat dacă site-urile comercianților ar fi funcționat corect.

Dacă anii trecuți, momentele în care server-ele F64 erau la pământ erau semnalate cu mesaje de eroare specifice, anul acesta pare-se că programatorii lor au fost mai subtili, păstrând funcționarea site-ului pentru vizualizarea ofertelor însă, de multe ori pe parcursul nopții de joi spre vineri, în momentul în care încercai să te log-ezi pentru a cumpăra ceva, primeai un mesaj de genul "Nume de utilizator inexistent".

Într-adevăr, ofertele au continuat până duminică, 22 noiembrie, însă stocurile pentru cele mai tentante produse erau deja epuizate. Din fericire, am reușit în cursul după-amiezii de sâmbătă, să comand un colorimetru (Spyder 5 Pro, nu cel mai ieftin, Spyder 5 Express, care deja nu mai era pe stoc) și niște carteluțe de memorie.

Am constatat astfel că ofertele erau limitate la maxim 2 buc./utilizator, un lucru bun aș spune, pentru a limita activitatea bișnițarilor, care să cumpere unele aparate pentru a le vinde pe forumul nikoniștilor, cu un câștig de câteva sute de lei, cum am observat - și cu siguranță că au observat și cei de la F64 - că s-a procedat în anii trecuți).

Pe scurt, aș spune că a fost un Black Friday dezamăgitor, cel puțin pentru nikoniști. Să sperăm că lucrurile își vor reveni în perioada următoare (deși mă îndoiesc că acest lucru se va întâmpla, dacă nu cumva își vor cumpăra românii și alte aparate, precum Canon, Pentax sau Sony).
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum