Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani Empty HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani

Mar Apr 22, 2014 4:29 am
În primăvara lui 2004, deveneam fericitul posesor al unui aparat foto digital HP Photosmart 945. O raritate la acea vreme, aparatul tip bridge costa cca. 2400 lei (deși poate mai exact spus ar fi 24 milioane, leul greu introducându-se abia în 2005), preț comparabil cu cel al unui DSLR pentru amatori din prezent, precum Nikon D3200, Pentax K-50 sau Canon 100D și aproape dublu față de cel al majorității bridge-urilor contemporane.

Probabil cea mai justă comparație ar fi cu aparatele tip bridge Fuji, întrucât Photosmart 945 a fost produs de Hewlett-Packard după o licență Fuji, în încercarea companiei producătoare de imprimante de a oferi gama completă de produse de achiziție, prelucrare și imprimare a imaginii. (Dacă am fi cârcotași, am spune că Hewlett-Packard încerca să-și copieze concurentul direct de pe piața imprimantelor, Canon, care oferea și el întreaga gamă, de la aparate de fotografiat la imprimante, cerneluri și hârtie foto).

Astfel, între 1998 și 2007 HP lansa nu mai puțin de 46 modele de aparate, majoritatea compacte simple, adresându-se amatorilor. Au existat însă și câteva modele mai avansate, tip bridge (aparate compacte cu o formă și mod de operare amintind de DSLR-uri, oferind control manual asupra expunerii și focalizării), ca HP 912 (2 MPx, lansat în 2000), 850 (4 MPx, datând din 2002) și, în sfârșit, HP 945, lansat în 2003.

Specificațiile tehnice ale HP 945 erau excelente pentru acea dată: un senzor CCD Fuji de 5,1 MPx, cu o suprafață de 1/1,8" (7,144 x 5,358 mm, mai mare decât a majorității senzorilor de pe aparatele compacte din prezent, de doar 1/2,3 sau 1/2,33") și un obiectiv cu plaja focală de 37-300 mm (echivalentul full-frame; 7,6-61 mm, valorile efective). Acesta era extrem de luminos, valorile diafragmei situându-se între f/2,8 la capătul grandangular și un impresionant f/3,1 la capătul tele.

Practic, dacă ne gândim că multe zoom-uri din prezent pierd din luminozitate la capătul tele, ajungând la f/5,6 sau f/6,3, aproape că putem vorbi de o diafragmă constantă pe întreaga plajă focală. Iar mulțumită senzorului de mici dimensiuni (determinând o focală mai scurtă în valori absolute), devenea posibilă fotografierea din mână, dacă ne străduiam, chiar la timpi de 1/10-1/6 secunde. Într-un fel, acest lucru ar părea un avantaj în prezent, când pe DSLR-uri cel mai lung timp "sigur" pentru fotografierea din mână e undeva la 1/20 sec. Pe de altă parte, la ISO 400 deja granulația era supărătoare în fotografiile realizate cu HP-ul, astfel că tot soluția montării pe trepied era cea mai indicată.

De altfel, probabil ce mi-a plăcut cel mai mult la HP 945 a fost posibilitatea utilizării unor timpi lungi de expunere, de până la 16 secunde. Fotografia aleasă drept copertă a forumului și pe care o puteți vedea mai jos a fost realizată în anul 2005, când am vizitat Parisul: am sprijinit aparatul de balustrada unui pod de peste Sena, am ales modul Prioritate de timp (Tv) și o valoare de 12 secunde. Rezultatul - o imagine aleasă în anul 2013 să decoreze sala de protocol a Aeroportului Internațional Cluj.

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 942084_411637172268131_1564824370_n

Încă o istorisire: în același an 2005, cu mai puțin de două săptămâni înainte ca aparatul să iasă din garanție, senzorul său s-a defectat, ne mai redând corect culorile, ci în tente de mov. Distribuitorul local (AT Computers, o firmă dispărută între timp), l-a preluat prompt în garanție și l-a trimis (tot) în Franța la reparații, astfel că, după mai puțin de o lună, aveam aparatul înapoi,perfect funcțional - și nu a mai dat nicio eroare în ultimii 9 ani (e drept că am respectat recomandările de a nu fotografia excesiv, luând pauze ori de câte ori simțeam că se supraîncălzește). Ar fi bine dacă și distribuitorii locali ai "celui mai accesibil aparat full-frame" din prezent ar repara atât de prompt aparatele din loturile defecte... HP-ul meu e dovada că s-a putut, chiar înainte ca România să fie membră a Uniunii Europene, cu reglementările mai stricte de protecția consumatorului decurgând de aici.

Cea mai mare carență a aparatului HP e lentoarea: pentru subiecte în mișcare, ai nevoie de foarte multe încercări și a-ți forma antrenamentul, astfel încât să poți anticipa momentul în care trebuie declanșat: de preferință, cu ceva timp ÎNAINTE ca subiectul să ajungă în locul dorit din cadru. Chiar și așa, există riscul să-l prindem când era pe punctul de a părăsi imaginea. Astfel, HP-ul nu e tocmai un aparat pentru fotografia sportivă, deși focala lungă a obiectivului ne-ar tenta la așa ceva.

Totuși, după ce ajungem să-l cunoaștem mai bine, vom ajunge să facem unele poze chiar reușite cu subiecte în mișcare. Am realizat fotografiile de mai jos zilele trecute, când m-am hotărât să scot din nou HP-ul la plimbare (până ce mă mai refac după accidentul căruia i-am căzut victimă, aș prefera să nu car greutatea unui DSLR cu mine, astfel că prefer cele 500 grame ale HP 945-ului, față de peste 800, cât ar avea fie și un D3100 cu obiectivul kit). Puteți să le vedeți în cele ce urmează:

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13965234802_8c54ba349b_z
1/250 sec., f/3,1, 52 mm

Mulțumită focalei lungi, scenele de acțiune pot fi capturate de la distanță fără probleme. Totul e să fim pregătițiși să urmărim subiectul în prealabil, astfel încât sistemul (lent) de focalizare al aparatului să aibă timp să ajusteze clarul pe acesta. De remarcat că fotografia următoare e singura din care am realizat un crop, toate celelalte fiind încadrate direct din aparat:

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13965233651_cc18ec6fcf_z
1/90, f/4,2, 28 mm

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13965235232_8917b2c953_z
1/418, f/3,7, 61 mm
Tenta sepia a fost adăugată în Photoshop Elements, pentru a elimina dominanta verde excesivă a imaginii și a simplifica scena.

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13945310976_3408f5e5b5_z
1/714, f/5,7, 7,6 mm

Cei 7,6 mm de la capătul grandangular (echivalentul a 37 mm pe full-frame) pot părea uneori limitativi, când ne-am dori o încadrare mai largă. Pe de altă parte, pentru începători nu e neapărat rău să te oblige aparatul la o încadrare mai strânsă, cadrele excesiv de largi denotând ezitare în alegerea subiectului.

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13965233311_4d5a5b8d9c_z
1/86, f/4,3, 52 mm

Focalele lungi sunt prin natura lor excelente pentru portrete, mai ales când nu dorim să deranjăm "modelul" nostru. De remarcat că, deși senzorul e unul relativ mic (1/1,8"), e vizibil fenomenul de defocalizare a fundalului, chiar dacă în proporții mai mici decât pe un DSLR.

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13968852264_1dcc2d9b1d_z
1/96, f/10,4, 61 mm

Trăim în România... și asta spune cam totul despre păstrarea curățeniei în parcuri și spații publice (a se citi ale nimănui) în general. Pe de altă parte, această sticlă de bere abandonată pe iarbă a constituit un subiect interesant, cu soarele după-amiezii bătând ușor din dreapta-spate.

HP Photosmart 945 - aparatul meu bridge, la vârsta de 10 ani 13968852804_c2a2ce2760_z

În închiere, încă un instantaneu înfățișând un subiect în mișcare, la 1/90 sec. (f/11). E posibil uneori ca exponometrul aparatului să fie indus în eroare... și, din păcate, nu e prezent un mod manual complet, doar prioritățile de timp și diafragmă. Compensarea expunerii e oarecum ascunsă în meniuri... dar e bine de știut că ea există, pentru cazurile când vom dori să repetăm un cadru ușor subexpus, precum cel de mai sus.

Per total, aș spune că HP 945-ul meu nu se descurcă rău la cei zece anișori ai săi. Unele limitări sunt evidente, tehnologia evoluează, producătorii lansând modele noi la fiecare câteva luni. Dar HP-ul rămâne un aparat drag mie, nu doar pentru că majoritatea pozelor mele din secțiunea Destinații de călătorie a forumului au fost făcute cu el, ci și pentru că, după cum ați văzut, chiar la vârsta sa venerabilă pentru un aparat digital, încă are suficient potențial.
Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum