Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
vid313
Posts : 4
Points : 8
Join date : 05/07/2015

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Dum Iul 05, 2015 6:35 am
Am avut o prima tentativa de developare a filmelor Fomapan.
Am respectat, zic eu, documentatiile tehnice pe care le-a primit odata cu filmele si solutiile pentru developare, insa rezultatul este dezamagitor.

Am procedat in felul urmator:
1.Am pregatit
– revelatorul – 750ml apa + 18,75ml Fomadon R09 (am respectat dilutia 1+40);
– baia de stop – 713ml apa + 37,5ml Fomacitro (am respectat dilutia 1+19);
– fixator – 1000ml apa + 200ml Fomafix (am respectat dilutia 1+5);
– agent spalare – 1000ml apa + 5ml Fotonal (conform indicatiilor)

2.Am asezat filmul in tancul de developare (la intuneric total + lampa filtru rosu)
3.Am folosit urmatorii timpi:
-Fomapan 100 – revelator 6:30 min (amestecat primele 30 sec si 10 sec la fiecare minut), baia de stop 15 sec, fixator 3 min, spalat in apa 15 min, clatit cu agent spalare 1 min;
-Fomapan 200 – revelator 8:30 min (amestecat primele 30 sec si 10 sec la fiecare minut), baia de stop 15 sec, fixator 3 min, spalat in apa 15 min, clatit cu agent spalare 1 min;
-Fomapan 400 – revelator 9:30 min (amestecat primele 30 sec si 10 sec la fiecare minut), baia de stop 15 sec, fixator 3 min, spalat in apa 15 min, clatit cu agent spalare 1 min.
Temperatura lichidelor a fost aproximativ 21 grade celsius.

In concluzie rezultatul este sub asteptari avand in vedere ca din 5 filme doar cel de iso 100 (developat primul) este oarecum folosibil, in sensul ca se disting imaginile insa ii lipseste contrastul si claritatea.
Doua filme de 200 si doua de 400 sunt inutilizabile, imaginile fiind foarte sterse, fara contrast si intunecate.
Substantele si filmele erau noi si in termen.

Din cate am citit se pare ca au fost subdevelopate filmele.
Care poate fi cauza?
Amestecul gresit al substantelor(al revelatorului)?
Timpul in care filmul a stat in revelator? Temperatura ce a depasit cu un grad limita?

PS: am atasat si un exemplu de imagine.
Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 2015_07_05_2
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Re: Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Joi Iul 09, 2015 12:42 pm
Salutări și bun venit pe forum!

E interesant cazul pe care ni-l prezinți, am investigat mai multe despre chesiunea filmelor cu aspect spălăcit în urma developării, pentru a-ți putea avansa un răspuns cât mai la obiect Smile.

Până atunci, ce îți pot spune e că am obținut efecte oarecum asemănătoare cu un film Svema (din articolul http://www.calatorie-fotografie.net/t235-filmul-svema-64-comori-din-casa-bunicii-sau-ce-putem-obtine-daca-developam-un-film-expirat-de-23-de-ani#372 ; am corectat link-urile către imaginile din articol, care pare-se că dispăruseră ca urmare a unor update-uri ale server-elor Lomography).

Filmul era expirat din anul 1990, iar eu l-am expus 23 de ani mai târziu; am presupus că vechimea și granulația în exces apărută în poze. În schimb, discutând cu un tehnician de la un laborator unde îmi developez de regulă pozele, am aflat că atunci când fotografiezi pe filme expirate  trebuie să supraexpui cadrele, cu câte o treaptă pentru fiecare 10 ani de vechime a filmului.

Din câte descrii, filmul Fomapan ISO 100 pe care l-ai folosit a fost singurul de pe care ai obținut cadre cât de cât utilizabile, cele de sensibilități mai ridicate fiind complet voalate.

Pomenești de asemenea că ai respectat condițiile de developare, însă ai folosit o lumină roșie în camera obscură... acest lucru înseamnă că nu ai fost în întuneric total, după cum e nevoie pentru a developa filmele.

Problema e următoarea: doar în cazul măririi pozelor pe hârtie fotografică, poți folosi o lumină roșie pentru a te orienta în întunericul laboratorului foto și a putea alinia corect hârtia fotosensibilă în aparatul de mărit. Acest lucru este posibil deoarece hârtia foto este concepută pentru a fi cel mai sensibilă la lumina albastră și verde - cele mai prezente în mediul natural - și cel mai puțin sensibilă la lumina roșie - cea care există cel mai puțin în natură.

În schimb, manipularea filmelor nedevelopate trebuie să aibă loc în beznă deplină, în caz contrar existând posibilitatea voalării totale sau parțiale a acestora. Îmi amintesc în acest sens cum, la un curs de fotografie pe film, intraserăm împreună 5 persoane în baia care servea de laborator pentru developare, fără a vedea nimic, doar ascultându-l pe trainer-ul nostru și, cel mult, pipăind tancul de developare, iar demonstrația despre ce urmam să facem, înainte de acest pas, ne-a fost făcută "la rece", pe lumină, trăgând în tancul de developare o bucată de film deja expusă.

Iar în condițiile în care - implicit - filmul e cu atât mai sensibil la lumină cu cât are o valoare ISO mai ridicată, el devine cu atât mai sensibil și la expunerile accidentale cu lumină, filmul cu sensibilitatea ISO 400 putând fi mai ușor afectat de expunerea la lumină (fie ea roșie, slabă și difuză, tot va avea un efect asupra filmului, în special dacă a avut cel puțin câteva secunde bune la dispoziție pentru a imprima filmul... nu uita că, spre deosebire de momentul în care filmul e protejat de corpul aparatului, în aer liber el poate primi mult mai multă lumină, din toate direcțiile, nu doar câtă este canalizată prin diafragma obiectivului.

Acestea au fost primele lucruri la care să mă fi putut gândi și pe care să le fi discutat și cu unii fotografi mai experimentați într-ale laboratorului de developare. Dacă aflu mai multe aspecte, le voi menționa pe forum Wink.
avatar
vid313
Posts : 4
Points : 8
Join date : 05/07/2015

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Re: Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Sam Iul 11, 2015 2:28 am
Mulţumesc pentru răspuns şi bine v-am găsit!
Voi încerca următoarea dată fără lumina roşie. Vă ţin la curent cu rezultatul.
avatar
vid313
Posts : 4
Points : 8
Join date : 05/07/2015

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Re: Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Dum Iul 12, 2015 6:59 am
A doua încercare, reuşită! Very Happy
Am scos filmul din casetă şi l-am introdus în tanc în întuneric total, în rest am respectat aceiaşi paşi ca şi prima dată, pentru filmul Fomapan 100 şi totul a decurs bine.
Rezultatul este un film developat corect.
Mulţumesc pentru sfaturi!
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Re: Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Mar Iul 14, 2015 10:35 am
Excelent! Mă bucur că am putut să-ți fiu de folos, dar mai ales că ai reușit să te bucuri de filmele tale, de la A la Z (sau mai exact, de la E la U - de la expunere la uscare Smile ).


Dacă vei mai avea și alte lucruri legate de fotografie pe care vei dori să le discutăm (fie sub aspect tehnic, fie compozițional), ești mai mult decât binevenit oricând pe forum!
Continut sponsorizat

Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09 Empty Re: Developare Fomapan 100/200/400 in Fomadon R09

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum