Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
avatar
Vortex
Posts : 2
Points : 4
Join date : 30/03/2013

sfaturi pentru incepatori Empty sfaturi pentru incepatori

Sam Mar 30, 2013 8:06 am
Salutare,ma numesc Adrian si de un an sunt pasionat de fotografie.As dori sa achizitionez un Nikon D3100 cu obiectivul de kit 18-55.Doresc sa invat utilizarea DSLR-urilor si as dori sa stiu daca achizitionarea unui D3100 este un inceput bun.Am citit intr-o postare ca obiectivul de kit nu e chiar suficient,totusi l-as putea folosi pentru poze de inceput,pe perioada de invatare,se pot face fotografii reusite cu el?Ce sfaturi imi puteti da?
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

sfaturi pentru incepatori Empty Re: sfaturi pentru incepatori

Sam Mar 30, 2013 5:26 pm
Salutare si bine ați venit!
Sunt posesor de D3100, din martie 2011 (27929 cadre trase până în prezent Smile ). În noiembrie 2012 mi-am cumpărat D90, este adevărat, pentru controlul manual mai rapid și latitudinea de expunere mai bună pe timp de noapte... dar nu am renunțat și nu aș renunța la D3100.

Din contră, este un aparat foarte bun și practic, mai ușor decât cele de clasă medie (cu 115 grame mai ușor decât D90 și cu 165 decât D7000). E drept că acestea din urmă sunt mai practice de îndată ce știi exact ce cauți, însă pentru învățat fotografia tot un D3100 e mai bun: are modul ghid, care îți explică unele trucuri utile în domeniu și are un help foarte bun: doar ții apăsat butonul ? și citești exact ce face funcția pe care ai ales-o din meniu.

În plus, dispune de imagini sugestive în structura de meniuri, încât să știi exact fiecare reglaj ce efect va avea asupra imaginii finale. Pe mine unul m-a ajutat mult.. și în fond cred că de-asta sunt gândite aparatele pe clase: pentru începători, pentru entuziaști și pentru profesioniști (mă rog, în România mulți profesioniști folosesc aparate pt. entuziaști pur și simplu pt. că nu au bani și unii amatori cu dare de mână își iau aparate de top doar ca să impresioneze).

Obiectivul kit e ok, cât timp dispui de lumină suficientă nu te va deranja că la 55 mm nu poți deschide diafragma mai tare de f/5,6. La 18 mm am constatat că e mai bun decât 18-105... e drept însă că nu oferă aceeași claritate a detaliilor ca fixele de 35 mm și 50 mm pentru focalele respective, dar dacă nu faci fotografie comercială nu vei simți diferența și ai avantajul că poți încadra optim direct de la fotografiere, nu mai trebuie să faci crop pe PC.

Pe când vei dori să faci și poze comerciale sau de expoziție, probabil că îți vei cumpăra și alte obiective... dar mai bine să le luăm treptat. Nu zic, dacă te pricepi la Photoshop vei putea obține imagini de calitate comercială și cu 18-55-ul - acolo contează mult și editarea (voi reveni într-un articol viitor).

E drept că rezoluția D3100-lui e mai mică decât la succesorul său, D3200, care reprezintă și principalul concurent, dar nu mi se pare justificată diferența de 1000 lei între ele.

Dacă ai dori să cheltuiești mai mult, chiar te-aș îndrepta spre Pentax K-30, recomandabil în special dacă ești pasionat de drumeții și natură (am scris despre el într-o postare anterioară). E drept că la F64 e mult mai scump decât Nikon-urile, dar la eMag e cu doar 300 lei mai scump decât D3200 - și e rezistent la apă, praf și îngheț și cu un adaptor simplu, îl poți folosi cu baterii AA, nu doar cu acumulator (eu am testat unul în toamnă și dacă nu aș fi găsit D90-ul la reducere, K-30 mi-aș fi luat).

Pe de altă parte, D3100 e acum la oferta zilei la F64, de costă mai puțin cu obiectivul kit decât fără Very Happy. În cele aproape 28000 cadre trase cu el singurele momente în care a trebuit să iau o pauză au fost când am fotografiat peste 120 cadre neîntrerupt, vara la peste 30 grade - atunci aș recomanda pauze de câte 15-20 minute după fiecare oră de "mitraliat". Altfel, cel mai mult am făcut cu D3100-le 850 poze în 4 ore, fără nicio problemă.

Deci:

  • Soluția convenabilă, de buget: D3100 (14 MPX)
  • Rezoluția cea mai mare - avantaj la listările de mari dimensiuni și pt. arhivarea pe termen mai lung a pozelor: D3200 (24 MPX)
  • Activități outdoor: Pentax K-30 (16 MPX)


Încă ceva: mai contează și ce aparate au prietenii: poate merita să îți iei un aparat de aceeași marcă precum a lor - dacă ieșiți împreună, mai poți împrumuta câte un obiectiv, blitz etc. În Cluj de exemplu, cunosc foarte mulți nikoniști, puțini canoniști (dar ff. talentați) și un nucleu relativ mic, dar ff. bine închegat, de pentaxiști.
avatar
Vortex
Posts : 2
Points : 4
Join date : 30/03/2013

sfaturi pentru incepatori Empty Re: sfaturi pentru incepatori

Mier Apr 03, 2013 6:00 am
Multumesc,acum astept sa vand un aparat compact si sa iau D3100,abia astept.
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

sfaturi pentru incepatori Empty Re: sfaturi pentru incepatori

Joi Apr 04, 2013 1:49 pm
Felicitari pentru alegerea facuta, sunt curios ce impresie iti va face D3100-le Smile.
Pot intreba de care aparat compact ai in prezent?
O solutie ar fi nu doar sa dai anunturi (nu pot zice ca se tare inghesuie lumea), ci sa-l depui in consignatia unui magazin foto - il vede foarte multa lume si ai sanse mai mari sa-l dai in cateva saptamani.
Continut sponsorizat

sfaturi pentru incepatori Empty Re: sfaturi pentru incepatori

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum