Forum de Calatorie si Fotografie
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

In jos
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje Empty Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje

Lun Iun 17, 2013 3:36 pm
Începătorii vor fi adeseori seduși de numere și nume promovate agresiv de departamentele de marketing, precum 24 MPx, 39 puncte de focalizare, 3D Tracking, AI-Servo... nu neg utilitatea fiecărei noi facilități introduse de producătorii de aparate foto, odată cu fiecare generație pe care o scot pe piață.

Pe de altă parte, în fotografia de călătorie, subiectele cele mai interesante sunt prin natura lor statice - astfel că nu ne va ajuta neapărat să apelăm la cele mai noi tehnologii care se adresează celor care fotografiază subiecte în mișcare: dacă la fotografierea păsării în zbor, este important ca aparatul să ajusteze focalizarea permanent, exact acolo unde ea se află în cadru, pentru ca în momentul declanșării aceasta să fie redată clar, noi trebuind să menținem punctul de focalizare ales suprapus peste subiectul nostru, lucrurile se schimbă la fotografierea subiectelor statice, fie ele peisaje naturale sau urbane.

În acest caz, va conta cel mai mult să plasăm punctul de focalizare acolo unde ne dorim claritatea maximă în imagine - în zona cu cele mai multe sau cele mai semnificative detalii din imagine. Nu este neapărat să și declanșăm: dacă imaginea este clară, însă nu este corectă din punct de vedere compozițional - de exemplu, am plasat subiectul centrat, pentru a beneficia de faptul că pe majoritatea aparatelor entry- și mid-level punctul de focalizare cel mai performant, cu senzori în cruce este plasat central - efectuăm o reîncadrare, pentru ca subiectul să fie plasat după regula treimilor și doar apoi declanșăm.

(În ce privește punctele de focalizare, să precizăm că modelele de top dispun de mai multe puncte de focalizare în cruce, însă este improbabil ca un Nikon D800E de 12.999 lei - cu ale sale 51 puncte de focalizare, din care 15 în cruce - să fie folosit drept aparat de vacanță. Pe de altă parte, cele 11 puncte de focalizare de pe D90 sau D3100 își fac cu brio treaba, tehnologia este suficient de avansată în prezent chiar și pe aparatele mai ieftine. Mai important este să plasăm noi unul corect pe subiect).

O alternativă este să lăsăm, în modurile predefinite de fotografiere, să lăsăm aparatul să gestioneze singur punctele de focalizare: în loc de AF - punct selectiv, să alegem AF - zonă automată. E neîndoielnic mai comod, aparatul utilizând de regulă mai multe din punctele de focalizare disponibile, imaginea fiind clară practic în orice zonă am privi-o. Apare însă riscul ca, în cazul în care avem subiecte proeminente în prim-plan, aparatul să fie indus în eroare și să focalizeze doar pe cele mai apropiate, iar detaliile mai semnificative din planurile mai îndepărtate să se piardă în neclaritate.

Personal, consider preferabil să plasez eu punctul de focalizare acolo unde mă gândesc eu că scena o cere - și să nu las electronica aparatului să-și "facă de cap".

Vă prezint mai jos două mostre ale aceluiași subiect, Castelul Bran, pe care l-am fotografiat întâi cu aparatul pe AF-zonă multiplă, apoi plasând punctul de focalizare manual, în zona celui mai înalt turn.

Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje 9072290438_0463c4630b_c
avatar
C.Arsene
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 73
Points : 171
Join date : 18/04/2013
https://calatorie-fotografie.forumgratuit.ro

Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje Empty Re: Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje

Mar Iun 18, 2013 4:25 am
Apreciez cum te-ai gandit sa intri in detalii privind fotografia profesionistă. Văd că ai anticipat şi eventualele întrebări pe care comentatorii le-ar putea face, prin explicaţii in extenso.
lucib
lucib
Membru Distins
Membru Distins
Posts : 565
Points : 1271
Join date : 17/02/2013
Location : Cluj, RO
http://fotografiecluj.blogspot.ro

Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje Empty Re: Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje

Sam Iun 22, 2013 9:55 am
Dacă tot am avut ocazia la începutul toamnei trecute să vizitez Branul, reper devenit extrem de apreciat de turiștii străini pentru conexiunea sa cu legenda lui Dracula, m-am gândit că sigur voi putea face și poze cu valoare comercială acolo.

Și în astfel de situații trebuie să-ți pregătești atent ieșirea foto - și să faci mai multe probe, până ajungi la un rezultat de care nu doar tu să fii mulțumit, ci și recenzorii agențiilor de fotografie comercială. Pentru poza de mai sus am făcut unveda la 20 de probe, la expuneri ușor diferite și din mai multe unghiuri - până să mă hotărăsc asupra cadrului din dreapta.

Partea bună e că în prezent oricine e interesat poate să o achiziționeze (mai exact, o versiune subtil photoshopată), pentru utilizarea în scopuri comerciale - de pe Shutterstock: http://www.shutterstock.com/pic-142222015/stock-photo-bran-castle-in-the-historic-province-of-transylvania-romania-alleged-residence-of-count-dracula.html?rid=1445084 .
Continut sponsorizat

Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje Empty Re: Plasarea manuală a punctului de focalizare, sau alegerea lor automată. Avantaje și dezavantaje

Sus
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum